Plesové šaty

Sen ženy: Vypadat jako princezna, mít krásné plesové šaty, luxusní doplňky, šperky, nádherný účes a tančit... ale jaké plesové šaty?

Tančit v nádherných plesových šatech – vznášet se v oblacích, plout, nechat se unášet na vlnách straussova valčíku, užívat si ples v opeře, nejlépe té vídeňské... ale koneckonců něco podobného, když člověk má vedle sebe toho pravého partnera dobrou partu, se dá zažít i na obyčejném „lidovém“ plese ve školní jídelně nebo na venkovské tancovačce v obecní hasičárně.

Hlavně že se člověk dobře baví a navíc vypadá přitažlivě a krásně: nádherné šaty na ples, kratší, ke kolenům, aby se v nich dobře tančilo, nebo dlouhé plesové šaty v kombinaci s odvážným rozparkem odhalujícím nejen lýtka, hluboký výstřih, odkrytá záda, svůdné dámské šaty bez ramínek nebo s ramínky, která každou chvíli koketně sjíždějí dolů (lačné pohledy mužů), decentní krajky, trendy vintage volány, elegantní lemy a propracované detaily, třpytivé módní doplňky, všichni v gala...

7 tipů podle čeho vybírat plesové šaty

Manžel mě chtěl překvapit a na nočním stolku jsem ráno našla pozvánku na ples a k tomu připojený komentář, v kolik mě manžel vyzvedne, aby mě na ples doprovodil. Vskutku romantické, řeknete si. Jenže mě to dokonale vyvedlo z rovnováhy, naposledy jsem byla na plese ve svých 18 (ano, a byl to povinný ples – maturitní!).

Panika je tedy na místě. Co si vzít na sebe, abych se svému muži líbila a nestyděl se za mě? Podle čeho vybírat ty správné plesové šaty? Jaký typ šatů zvolit, aby mně dokonale padly a abych se v nich cítila dobře? K správnému výsledku se doberu jedině tehdy, odpovím-li si na sedm základních otázek.

1. Šaty pouze na ples, nebo i jinou společenskou událost?

Nejprve je nutné popřemýšlet, zda si chci šaty pořídit pouze na ples, nebo chci, abych je využila ještě na jinou společenskou událost.

Mezi společenské události, které mohou nastat v životě každé ženy, samozřejmě patří plesy, galaplesy, audience, ceremoniály, promoce, svatby, maturita, návštěvy kulturních zařízení (divadel), firemní party, taneční, večírek, banket, matiné, vernisáže. A pak využijeme jindy koktejlky, jindy večerní róbu, jindy kostýmek aj.

Po dlouhém rozmýšlení jsem se rozhodla pro šaty pouze na ples. Chci totiž na plese zazářit jako princezna, a k tomu potřebuji dokonalé plesové šaty.

2. Koupit si plesové šaty, nebo si je jen půjčit?

Zda si šaty půjčím, nebo koupím, závisí na tom, jestli šaty využiju víckrát. Nákup i výpůjčka šatů mají své výhody i nevýhody. Jako hlavní plus při nákupu šatů vidím, že se dají použít vícekrát. Nevýhodou je, že na plesy půjdete pořád ve stejném outfitu.

Výhodou vypůjčených šatů je, že si pokaždé můžete půjčit jiné, ale poplatek za vypůjčení Vám již nikdo nevrátí a po plesovém víkendu vám nezbude nic jiného než šaty vrátit, takže nebudete mít ani peníze, ani šaty. Navíc pokud se na plese šaty nějak poškodí (někdo vám je polije vínem, roztrhnete vlečku apod.), pak si musíte pro půjčovnu připravit další finanční obnos.

Další možností je nechat si plesové šaty ušít na míru, což má také jednu velkou výhodu – co kus, to originál, takže máte zaručené, že na plese nepotkáte žádnou ženu ve stejných šatech. A řekněme si na rovinu, kolika slavným celebritám se toto faux pas podařilo.

Nevýhodou ovšem je, že ušití šatů na míru nepatří zrovna k nejlevnějším záležitostem. Pokud si chcete pořídit plesové šaty levně, zkuste se podívat na výprodeje různých e-shopů nebo pomoci může i second hand, kde se dají pořídit netradiční, originální, krásné i cenné kousky; stačí mít trochu toho štěstí.

3. Délka plesových šatů

Dále je třeba pouvažovat o délce plesových šatů. Má moje postava od pasu dolů drobné nedostatky, které mohou před mužským pohledem skrýt dlouhé plesové šaty?

Nebo se můžu pyšnit svým pevným zadečkem a výstavními nožkami, které si zaslouží obdiv mužských protějšků a závist žen? V takovém případě by to chtělo vzít si na ples šaty kratší, třeba s délkou pod kolena nebo nad kolena. Zapomeňte však na minišaty, ty se hodí na nějakou neoficiální party, ale ne na ples! Pokud vám sluší krátké šatičky, tak se toho vůbec nebojte, na ples si je klidně vezměte, ale oblečte si opravdu pouze krátké šaty, žádné miniaturní pidi hadříky kolem pasu, budete tancovat na parketu, ne u tyče!

Také myslete na to, že dlouhé plesové šaty je nutné zkoušet s plesovými botami, aby nedošlo k tomu, že si po šatech při tancování budete šlapat!

4. Plesové šaty jednodílné či dvoudílné

Další takovou otázkou je, zda si přeju šaty jednodílné, či dvoudílné? Dvoudílné se skládají většinou ze sukně a z korzetu. Výhodou dvojdílných šatů obvykle je, že se části dají kombinovat s dalšími prvky (sukně a korzet, sukně a halenka, společenské kalhoty a korzet), takže pokaždé nemusíte na ples dorazit ve stejném modelu.

5. Plesové šaty s ramínky, či bez ramínek, s dlouhými či krátkými rukávy, s holými zády

Mám si vybrat plesové šaty s dlouhými, nebo krátkými rukávy? S ramínky, nebo bez? A co šaty s holými zády? Rozhodnutí, zda si vzít plesové šaty s ramínky, nebo bez ramínek, závisí hodně na tom, zda máme pocit, že paže můžeme hrdě stavět na odiv. Šaty s ramínky, i bez ramínek sluší ženám a slečnám, které jsou od pasu nahoru drobnější postavy.

Záleží také na tom, zda se v šatech cítíme dobře, někdo má rád dlouhé rukávy, jiná rukáv krátký. Pokud máme plesové šaty s holými zády, s ramínky nebo bez, je nutné pamatovat na to pořídit si k šatům ještě vhodné bolerko či sáčko, které nás v chladnějších sálech zahřeje.

6. Střih plesových šatů podle postavy

Šaty si musíme vybírat také podle střihu, o těch plesových to platí stejně tak. Nesmíme zapomínat, že každé ženě sluší jiný střih šatů (výjimkou je empírový neboli antický střih, tedy střih přestřižený pod prsy, který padne každé ženě, stejně jako zavinovací střih, ten je však nejvhodnější pro postavu ve tvaru přesýpacích hodin).

Vždy vycházíme z konstituce postavy. Mně se například líbí šaty pro princezny, korzetové šaty s páskem v pase a rozšiřující se sukní, ale vím, že vzhledem k tomu, že mám široká ramena, úzký pas i boky, tak by mi takové šaty moc na kráse nepřidaly. Nejdůležitější je soudnost a určení typu své postavy. Já mám postavu jako trojúhelník. Víte, jaký typ postavy máte vy?

Plesové šaty na postavu Hruška

Tento typ postavy mají ženy, které mají užší ramena a pas a širší boky. Takový typ žen ocení střih plesových šatů se zvýšeným pasem nebo střih s nabíranými rukávy.

Šaty na ples pro postavu Jablko

Postava ve tvaru jablka je taková, že poprsí i boky jsou stejně široké, pas je nevýrazný. Ženy tohoto typu postavy upřednostňují áčkový střih, který zdůrazní sexy křivky a zakryje nedostatky. Vhodné je také odhalit ramena a paže a pas ozdobit páskem, broží, kamínky apod.

Šaty na postavu Trojúhelník

Trojúhelníková postava znamená široká ramena, nevýrazný pas, úzké boky a štíhlé nohy. Ženám tohoto typu postavy sluší empírový střih plesových šatů, nabírané sukně (v žádném případě úzké sukně!), véčkový výstřih, odhalená ramena.

Jaké šaty na ples na postavu Přesýpací hodiny?

Postava ve tvaru přesýpacích hodin je dokonale tvarovaná ženská postava – plné poprsí, širší boky a úzký a zřetelný pas. Ženy s postavou přesýpacích hodin si vybírají princeznovský střih plesových šatů nebo vypasovaný střih s páskem či zavinovací střih.

Plesové šaty na postavu Obdélník

Obdélníkový typ postavy představuje klasickou chlapeckou postavu – ramena a boky stejně úzké, pas nevýrazný. Ženy s obdélníkovou postavou musí vybírat střih šatů, který odhaluje šíji, nebo musí zvolit pevný a tvarující korzet, který zvýrazní jejich ženskost, přitáhne pozornost k poprsí.

7. Barva plesových šatů

Poslední otázkou, kterou zbývá vyřešit, je barva. Na ples jakožto oficiální příležitost se hodí barvy, které se nám spojují se slovem elegantní: černá, stříbrná, bílá, zlatá. Výjimkou ale v dnešní době nejsou syté barvy (modrá, zelená, žlutá, červená). Především si ale musíme zvolit barvu, která nám sedne. Mám vyzkoušeno, že mně nejvíc sluší tyrkysová, bledě modrá či světle zelená. Ale pokud neseženu ten správný střih ve své oblíbené barvě, zvolím samozřejmě barvu jinou, právě jednu z oněch „typicky“ plesových barev na šaty. Co mi bude platné, že budu oblečené do své oblíbené modré barvy, když v nepadnoucích plesových šatech budu vypadat jako strašák na poli.

A důležitá rada na závěr: Nezapomeňte barvu svých plesových šatů sladit s barvou oblečení svého protějšku. Na plese musí jít vidět, že patříte k sobě!

Plesová obuv a doplňky (psaníčko, šperky, lodičky)

Pokud jste si vybraly šaty podle svého gusta, nezapomeňte sáhnout po vhodných doplňcích, které šaty rozzáří. Ať už se jedná o šperky (náhrdelníky, korále, náramky, řetízky, čelenky do vlasů, blyštivé sponky), společenskou obuv (lodičky, střevíčky na vysokém podpatku, páskové botky) či vhodné psaníčko do ruky (zapomeňte na kabelky!).

Já už jsem si ty pravé plesové šaty vybrala. Jen doufám, že můj výběr ocení i můj muž. Tak mi držte palce!

Na co ještě nezapomenout:

Společenské rukavice

Nezbytným doplňkem k elegantním dámským plesovým šatům a k dobře střiženému pánskému společenskému obleku jsou společenské rukavice. Společenské rukavičky nebo také taneční či plesové rukavice využije každá dáma a gentleman při návštěvě plesu nebo v tolik oblíbených tanečních kurzech. Dámské společenské rukavičky bývají zdobené, často krajkou a jsou ušité z velmi jemné látky.

Co do délky mohou být krátké, ale častěji jsou dlouhé, takže zakrývají celé předloktí a dosahují až k lokti, a tím také opticky zeštíhlují celou ženskou postavu. Pánské rukavice jsou oproti dámským spíše decentní, zpravidla sněhově bílé, poněvadž bílá je znamením čistoty a dáma si musí být jistá, že je v rukou opravdového elegantního gentlemana.

Psaníčko na ples

Malou kabelku neboli psaníčko si volte tak, aby barevně dobře ladila s vašimi šatami.

19. 01. 2020, aktualizovano 20. 09. 2022 Facebook icoE-mail ico
Štítky: