Kolik bych měla vážit vzhledem ke své výšce?

Kolik bych měla vážit vzhledem ke své výšce?
Tři tipy, jak zjistit, kolik by měl člověk vážit vzhledem ke své výšce. A online BMI kalkulačka zdarma.
3 min. čtení

Kolik bych měla vážit vzhledem ke své výšce? Tuto otázku si klade denně mnoho lidí a zdaleka nejen a pouze žen. Mám pro vás tři tipy, jak to zjistit.

BMI kalkulačka s doporučením ideální váhy

Vaše výška (cm):
Vaše váha (kg):

Kolik bych měla vážit, aby má váha byla takříkajíc přesně podle tabulek? To je důležitá otázka! Váha se totiž nevztahuje pouze ke kráse, ale má často podstatný vliv také na zdraví. A to nemluvím pouze o nadváze, která kromě estetického dopadu s sebou nese také zdravotní rizika. Podobně jako nadváha, obezita či dokonce silná obezita je nevhodná také příliš nízká váha, která může souviset s podvýživou, tedy opět velmi nebezpečným zdravotním rizikem.

Jaká je ideální (optimální) váha vzhledem k tomu, kolik měřím?

Nejběžnější odpověď, která se často maskuje coby lidová moudrost, zní, že váha by měla odpovídat vaší výšce v centimetrech mínus číslo 100 u mužů a 110 u žen. Tedy pokud žena měří 170 cm, její optimální váha je 60 kg. Kdežto stejně vysoký muž si „může dovolit“ vážit rovných 70 kg.

Tímto způsobem ale určíte pouze velmi orientační hodnotu ideální tělesné hmotnosti. Lepší odpověď najdeme, když si vypočteme tzv. BMI.

Body Mass Index (BMI)

BMI nebo Body Mass Index vyjadřuje poměr tělesné váhy k výšce jedince.

BMI si můžete vypočítat online pomocí různých internetových kalkulaček. Jednu takovou jsem pro vás připravili i zde na této stránce.

Nicméně mějte na paměti, že tyto online kalkulačky (včetně této naše) slouží pouze pro orientační výpočet. Protože vždy neberou v úvahu všechny okolnosti výpočtu jako je hustotu kostí nebo obvod pasu, hrudníku nebo kyčle, které jsou také důležité záchytné body pro odpověď na položenou otázku „Kolik bych měl vážit?“. Určení hodnoty BMI je proto dobré nechat na školeném pracovníkovi, odborníkovi na stravování, fitness poradci, dietologovi apod.

Lidé s BMI menším než 18,5 mají podváhu, zatímco ideální BMI se nachází na škále 18,5 až 25. Hodnota mezi 25 a 30 obvykle znamená, že trpíte nadváhou, zatímco hodnoty přes 30 již ukazují na obezitu.

BMI < 18,5 = podváha

BMI 18,5 až 25 = ideální váha

BMI > 25 = nadváha

BMI > 30 = obezita

Váhožebříček

Pokud ale si z jakéhokoliv důvodu nechcete BMI spočítat nebo chcete vědět, jak na tom jste, hned teď. Pro první orientaci vám může pomoci tento graf, který jsem pojmenovala krkolomným novotvarem, skoro jako z doby zlaté éry Národního obrození: Váhožebříček.

Ve vodorovném sloupci si najděte svou hmotnost, ve svislém pak svou výšku – a v poli, ve kterém se graf protne, na vás bude čekat odpověď, zda je vaše váha vzhledem k vaší výšce optimální.

Váhožebříček

Výsledek berte ovšem s rezervou. Výpočet BMI je mnohem více vypovídající.

Michaela Nová | 21. 03. 2013