Běžecké boty

Dámské a pánské boty na běhání. Dobrě zvolená běžecká obuv nejen dopomůže k lepším běžeckým výkonům, ale především pomáhá chránit před zraněním.

Běžecké boty patří do nezbytné výbavy každého běžce, který se věnuje běhání alespoň trochu pravidelně. Dobrá a vhodně zvolená běžecká obuv nejen dopomůže k lepším běžeckým výkonům, ale především pomáhá chránit člověka a jeho klouby před zraněním, ke kterému může při běhu dojít, např. z přetížení.

V dobré běžecké botě nevznikají na nohou otlaky a puchýře. V letní běžecké obuvi se díky speciálnímu prodyšnému materiálu nepotí noha atd. Jak ale vybrat správnou běžeckou obuv?

Platí několik zásad, které by se při koupi bot na běhání měly dodržet. Velikost běžeckých bot: Jelikož při běhu dochází k posouvání chodidla vpřed, kupte si boty na běh o číslo větší, než je vaše běžná velikost bot. Podrážku běžecké obuvi volte podle toho, zda budete běhat na silnici nebo v přírodě. Do terénu volte běžecké tenisky se silnější podrážkou se vzorem, na silnici oceníte obuv s podrážkou, která co nejvíce tlumí nárazy.

Sportovní boty na běhání si vybírejte také s ohledem na vaši hmotnost: každý kvalitní výrobce běžecké obuvi uvádí na botách hmotnostní index, tedy maximální zatížení, která bota při sportovním výkonu snese. A ještě jedna rada, která se traduje: běžeckou obuv kupujte večer, protože po celodenní námaze je vaše noha mírně nateklá – stejně jako po běhu, takže vás sportovní obuv nebude tlačit.

Běhání je fenomenem dneška, proto dámské a pánské běžecké boty vyrábí řada značek a výrobců čili běžecké boty se dají koupit v různé kvalitě a v různých cenových relacích.

Ať už se věnujete běhu jen občas a rekreačně nebo například chcete díky běhu zhubnout a udržet se v dobré kondici, nevybírejte běžeckou obuv jen podle ceny.

U běžeckých bot platí více než u kterékoliv jiné obuvi, že se v nich musíte cítit pohodlně, musí vám padnou, netlačit vás, musí mít dostatečně široký nárt a pokud běháte např. v městském parku, měly by boty na běhání také vypadat hezky a být stylové a podle poslední módy, protože nikdy nevíte, jestli třeba zrovna při běhu nepotkáte svého osudového muže (ženu) :).

11. 01. 2020, aktualizovano 20. 09. 2022 Facebook icoE-mail ico
Štítky: