Polobotky

Dámské a pánské polobotky. Velký výběr.

Dámské polobotky

Nošení polobotek bylo původně asi dominantou hlavně mužů. Ženám byly určeny jiné typy obuvi, ženštější nebo naopak modely méně vyhraněné.

Sílící feministické hnutí ale zavedlo nápravu i v oblasti bot. Zprvu ženy začaly obouvat polobotky možná proto, aby se mužům vyrovnaly. Dneska ovšem patří dámské polobotky mezi vyhledávanou módní obuv, která už jakýkoliv demonstrativní genrový příznak dávno ztratila. V dámských polobotkách si žena může vyrazit na všednodenní pochůzku městem, do práce, na nákupu, ale i na prestižní a oficiálnější akce, které vyžadují jistý dress code.

A to se rozhodně netýká jen golfového turnaje nebo nějaké retro sešlosti sufražetek. S dámskými polobotkami na nohou si může žena dopřát luxus pohodlné chůze a přitom její nohy a outfit neztrácí kouzlo a eleganci.

V poslední době jsou velmi populární dámské polobotky s potisky, obrázky a nejrůznějšími až ztřeštěnými motivy (např. značka Dogo). Také barevně je nabídka sortimentu s dámskými polobotkami velmi bohatá. Již dávno nejde o nudné a poněkud unylé černé či hnědé boty.

Dnešní moderní módní polobotky pro ženy se nebojí barev, koupit se dají jednobarevné polobotky od barvy bílé přes všechny pastelové tóny až po obligátní černou botu, ale častěji dámské polobotky nabízejí stylové kombinace barev (někdy až divoké kombinace) a nevyhýbají se ani velmi výrazným odstínům, která vaše polobotky na vašich nohou doslova nechají zářit.

Pánské polobotky

Kožené pánské polobotky podtrhnou osobitý elegantní styl svého nositele. Ne všichni muži si sice potrpí na polobotky, přijdou jim tyto boty příliš okázalé nebo extravagantní, a proto místo tohoto typu obuvi pro „dospělé muže“ dávají přednost běžným sportovně laděným teniskám, což nemusí být sama o sobě špatná volba, ovšem velmi záleží na okolnostech, tedy na tom, kam v těchto botách vyrazí a co si k nim vezmou za outfit.

A zkrátka existují okolnosti a styl outfitu, které se bez pánských polobotek neobejdou. Proto ti pánové, kteří rozumně rozlišují mezi botami na běh či do hor a volnočasovou městkou obuví, mají ve svém botníku k dispozici vždy nějaký ten pár polobotek.

Pokud k těmto „mužům s polobotkami“ již patříte nebo se právě chystáte koupit svůj první pár moderních polobotek, určitě si z tohoto katalogu alespoň jedny polobotky, které se vám budou líbit a které budou vyhovovat vašemu přirozenému stylu oblékání, vyberete.

Oxfordky

Klasické elegantní polobotky, které mají šmrnc britského gentlemana, takové jsou boty, jimž se říká oxfordky. Oxfordy jsou uzavřené polobotky se šněrováním. Nosí se za dobrého počasí prakticky celoročně a jsou vhodné také do interiéru. Hlavní sezona těchto bot je jaro, léto a podzim. Polobotky „z Oxfordu“ se vyrábějí v pánské i dámské variantě.

Oxfordky pro pány zpravidla mají (a alespoň od původy vždy měly) spíše formální vzhled, bývají jednobarevné, černé, hnědé, zkrátka v přírodní barvě kůže, ze které je bota ušitá. Naproti domu oxfordky pro ženy bývají pravým opakem: často hýří barvami a navíc bývají výrazně a docela nekonvenčně zdobené, např. veselými obrázky a potisky (např. polobotky od značky Dogo).

Původní pánská bota působí v tomto ženském provedení mladistvě a svěže a obzvláště na vysportovaných dámských nožkách vypadají kouzelně. A to i přesto, že oxfordy mají jen velmi nízký podpatek, což často na nohu nepůsobí opticky dobře. Kompenzací ale je velmi pohodlná obuv. Mezi luxusní pánské šněrovací polobotky patří tzv. wholecut oxford, které jsou vyrobené z jednoho kusu kůže.

Semišové polobotky

Semišovým polobotkám začíná hlavní sezóna se začátkem podzimu nebo jara. Spjaté jsou ale především s podzimem, protože semiš a jeho různé barevné provedení evokuje právě pocity, které přináší podzim.

Semišové polobotky jsou vyráběny z kůže (semiše), a proto nabízí výborné vlastnosti jaké je pevnost, tepelná izolace, odolnost. Pánské i dámské semišové polobotky se vyrábějí v mnoha barevných odstínech a dají se tak kombinovat k různým outfitům.

Co se týče podrážky bývají boty ze semiše často vyšší s mohutnou „traktorovou“ podrážkou, u ženského provedení nebývá výjimkou ani podpatek. Klasické šněrování na tkaničky dodá semišovým botám patřičnou stabilitu.

Kožené polobotky

Kožené polobotky (uzavřené boty s výškou maximálně ke kotníkům) patří k nejvíce nošenému typu vycházkové obuvi, a to jak k pánské, tak i k dámské. Velmi pohodlně se v nich chodí, jsou příjemné na dotek, noha se v nich nedeformuje, nepotí, a bonusem je, že kožené polobotky vypadají naprosto jedinečně, luxusně a elegantně.

Kožené polobotky mohou být ušity z hladké a lesklé kůže, mohou být semišové, jiné se chlubí perforací (brogue polobotky), některé kožené polobotky mohou být provedeny v oxford či derby stylu, můžeme na nich najít i ozdobné prošívání, výjimkou nejsou ani zvířecí vzory, některé boty se zavazují na tkaničky, jiné kožené polobotky se jen nazouvají. Kožených polobotek existuje mnoho druhů, ale jedno mají společné – luxusní, neotřelý, dobře vypadající, kvalitní, pevný a odolný materiál, kterým je pravá kůže.

Brogue polobotky

Díky současnému trendu – dandy stylu se ženy a dívky oblékají jako muži. Důkazem toho jsou např. brogue polobotky (ať už jde o brogue oxfordky nebo brogue derby), které běžně nosí muži i ženy a které kdysi patřily pouze k pánskému formálnímu či společenskému outfitu. Dámské i pánské brogue polobotky se vyznačují perforováním a ozdobnými výraznými detaily.

aktualizovano 20. 09. 2022 Facebook icoE-mail ico