Kabelky

Dámské kabelky. Tak rozmanité, různě velké, jinak ušité! O některých z nich si něco povíme, ty nej si přímo ukážeme.

Jestli existuje slovo, které označuje skloubení elegance s užitečností, pak tím slovem musí být KABELKA.

Kabelka je módní doplněk a praktická věcička, bez které se neobejde žádná žena (a nosí ji i spousty mužů). Existuje několik typů kabelek. Můžeme je roztřídit podle velikosti, od tzv. psaníčka až po business kabelku nebo cestovní kabelu. Každá žena touží po kabelce luxusní značky, ale nepohrdne ani stylovou neznačkovou kabelkou.

Typy kabelek

Není kabelka jako kabelka!“ Mohla bych parafrázovat okřídlené rčení, kdybych chtěla předeslat, o čem bude řeč v tomto článku. A pokud sledujete současnou nabídku kabelek na trhu, prohlížíte si módní magazíny nebo eshopy s módními doplňky, určitě mi dáte za pravdu. Kabelky jsou jako kytičky na rozkvetlé louce: každá je jiná a každá má svůj název.

V posledních letech se v modních kolekcích s kabelkami objevila celá řada nových typů kabelek, kabelek různých tvarů a k různému účelu či příležitosti. Jenže ruku v ruce s tím, jak vznikají tyto nové druhy kabelek, vzniká také stejné množství různých pojmenování a slov, které tyto nové kabelky označují.

Je to samozřejmě správné a logické, že nové věci dostávají nová jména, jenže ...jak se v tom má chudáček človíček orientovat? Jak si má umět pod tím kterým názvem představit právě to, co měl namysli tvůrce kabelky, módní návrhář, prodejce ve značkové prodejně – a jak, a to je to nejdůležitější, jak to má vysvětlit příteli nebo manželovi (aby pochopil, po jaké kabelce právě toužíme a jakou nezbytně potřebujeme)?

A proto, že je čím dále obtížnější se v těch různých novodobých pojmenováních, která se vžila pro kabelky různých druhů, a v celém tom pojmosloví, které se k dámským kabelkám váže, vyznat, rozhodla jsem se toto téma blíže prozkoumat. Tak např. Messenger. Messenger není jen expresní kurýrní služba po Praze nebo komunikační aplikace v telefonu, ale také typ dámské kabelky. Víte, jak taková kabelka typu Messenger vypadá? Já to ještě nedávno nevěděla. A víte, jaké existují další druhy kabelek a jak se jim mezi „zasvěcenými“ říká?

Přehled typů kabelek

Abyste se v moři názvů dámských kabelek neutopili, přinášíme malý přehled těch nejrozšířenějších a nejznámějších druhů tašek a kabelek.

Shopper

Shopper je označení pro velkou kabelku, která je něco mezi módním doplňkem a taškou na nákupy. Obvykle s tímto typem kabelky vyrážíme třeba do města, na procházku, do práce. Kabelka pojme jak osobní věci a láhev s vodou či drobné občerstvení apod., tak také to, co jste pořídila v obchodě cestou domů z práce. Shopper by měl mít dostatečně velká ucha a dostatečně velký objem, aby byl schopen unést kdeco.

Dámské shopper kabelky jsou vlastně kabelky určené k nakupování. Shoppery si oblíbily především ženy, které rovnou ze zaměstnání míří na nějaký ten drobný nákup a nerady nosí igelitové tašky či síťovky. Shoppery jsou k takovému nakupování přímo ideální. Ale shopper kabelky nejsou zaměřeny jen na nákupy, jsou vhodné i pro dámy, které nosí s sebou do kanceláře šanony, složky a dokumenty a nerady nosí ke kabelce ještě aktovku či brašnu, nebo pro ženy, které si s sebou při cestě do práce berou mnoho nezbytných nutností. Navíc i shoppery patří ke stylovým doplňkům a mohou působit elegantně.

Messenger

Messenger je praktická kabelka na cesty mimo domov, kdy potřebujete mít u sebe pouze nejnutnější věci – mobilní telefon, peněženku, klíče a jiné nepostradatelné drobnosti. Vyrábí se z mnoha materiálů. Vybrat si lze z nejrozmanitějších tvarů a také barev.

Psaníčka

Psaníčka jsou velmi malé kabelky do ruky, které mohou mít poutko či řetízek. Příliš věcí si do psaníčka nedáte, maximálně kapesníček, rtěnku, žvýkačky, klíče. Peněženka ani mobilní telefon se do něj nevejdou, pokud byste se přece jen snažila je do psaníčka napěchovat, nevypadalo by to příliš dobře. Psaníčka se hodí do společnosti – jak pro oficiální příležitosti, tak na párty a večírky či třeba do divadla.

Sportovní kabelky

Sportovní kabelky nemusíte nosit jen, když jdete na lekci jógy či pilates. Lze je nosit do města, do práce, na procházku aj. V nositelce kabelky nezapřou sportovního ducha, ale zároveň neskryjí nic z její ženskosti a neuberou jí na přitažlivosti. I sportovní kabelka může vypadat sexy, vkusně, elegantně a stylově.

Sportovní kabelky a kabely jsou tašky větších rozměrů, které slouží k přenášení věcí (ať už sportovního náčiní, vybavení, oblečení, bot nebo prostě věcí na přespání apod.). Kabelka na sport nemusí vypadat jako neforemný pytel, který je sice praktický, ale nevzhledný. I sportovním kabelkám se v módní oblasti věnuje nemalá pozornost, a tak vznikají stylové a jedinečné sportovní kabelky, elegantní tašky na sport i originální sportovní tašky, které jsou určeny jak pro muže, tak zejména pro ženy a na něž jejich nositelé nedají dopustit.

Weekender

Velká kabelka Weekender je uzpůsobená k přenosu velkého množství věcí, ať už sportovního oblečení, když míříte do fitka či tělocvičny, nebo nutných a potřebných věcí, když se chystáte odjet na víkend pryč. Padne do ruky všem, kteří se nechtějí tahat s nudnými sportovními taškami či batohy.

Crossbody kabelky

V protikladu k obrovským shopper taškám stojí malé crossbody kabelky či taštičky, které nosíme křížem přes tělo. Crossbody tašky nemusí být velikostně úplně malé, ale mohou být i střední. Nicméně nějaký velký nákup do nich rozhodně nenacpete.

Kabelky přes rameno patří k dámským módním doplňkům, které jsou ženami obzvlášť vyhledávané. Kabelky přes rameno lze nosit k jakékoli události a k jakékoli příležitosti. Ať už míříte do školy, do práce, do obchodu, na vernisáž, na schůzku či na procházku, zvolíte-li kabelku přes rameno, neuděláte chybu. Kabelky přes rameno jsou vyrobeny z kůže, koženky, syntetických materiálů i z textilu.

Kabelky s popruhem jsou nejen módní, ale i praktické dámské doplňky. Kabelky se dají díky popruhu nosit přes rameno, takže v případě, že máte plné ruce, kabelku s popruhem zajisté oceníte. Popruh na kabelce může být délkově nastavitelný, nebo odnímatelný. Velikost kabelek s popruhem je různá, s popruhem přes rameno se vyrábí malé kabelky stejně jako velké tašky. Také škála barev kabelek s popruhem je rozmanitá, stejně tak jejich tvary, velikost, zdobení.

Kabelky do ruky

Kabelka do ruky je malá elegantní taška, která se dá nosit jednak v ruce, jednak také na rameni, neboť je vybavena odnímatelným popruhem. Kabelka do ruky tvoří elegantní doplněk každé ženy. Kabelky do ruky využijete jak při cestě do práce, tak při courání po městě, vhodné jsou třeba i na schůzky (pracovní setkání či romantická rande). Nákup do ní sice nedáte, nicméně předměty důležité pro všechny dámy se vám do kabelky do ruky pohodlně vejdou.

Kabelky pytle

Pohodlné kabelky ve tvaru pytle jsou ideální ve chvíli, kdy je nutné s sebou vzít např. sportovní oblečení na lekci zumby, nebo boty na přezutí, když už v lodičkách neujdete ani metr. Vejde se do ní hodně věcí, ale minusem je, že uvnitř pytle je jen jedna kapsa, většinou se vám věci pomíchají a zpřeházejí a dlouho trvá, než najdete věc, pro kterou jste do kabelky sáhla.

Minikabelky

Minikabelky jsou malé kabelky na šňůrce či řetízku a používají se tehdy, když člověk s sebou musí vzít jen ty nejnutnější věci, jako je peněženka a mobilní telefon. Minikabelky se hodí jak do společnosti, tak i na procházku, do města i do přírody.

Kufříkové kabelky

Kufříkové kabelky nebo také byznys (business) kabelky jsou neodmyslitelnou součástí žen, které si domů i do práce berou různé listiny a dokumenty, které se nemohou zmačkat. Kufříkové kabelky jsou vyrobeny z pevného materiálu, aby se neprohýbaly a dokumenty nijak nepoškodily. Vynikají svou jednoduchostí a elegancí. Už dávno neplatí, že musí být jen černé barvy.

Ať už si vyberete univerzální psaníčka, elegantní kufříky, pohodové pytle, roztomilé minikabelky, praktické weekendery, stylové sportovní kabelky, messengery na běžné nošení či velké shopper kabelky, vždy můžete vypadat stylově a neodolatelně.

Hobo kabelka

Hobo kabelka je velká prostorná kabelka s jedním pevným uchem, která je tvarovaná do jakéhosi půlměsíce nebo vaku. Hobo v anglickém jazyce znamená tulák či pobuda, hobo kabelky získaly své označení právě od vaku, kteří tuláci nosili na klacku, když vandrovali světem. Hobo kabelky patří k trendovým záležitostem.

Baguette kabelky

Jestli vám název baguette připomíná bagetu, pak přemýšlíte správně. Název této kabelky, jejíž vznik se datuje roku 1998, se odvozuje právě od bagety, kterou můžeme nést v podpaží. Baguette kabelka má tvar obdélníku, je poměrně malá a vejdou se do ní opravdu jen základní věci (klíče, mobil). Nicméně baguette kabelky vypadají naprosto jedinečně a luxusně.

Birkinky

Kabelky Birkinky začala vyrábět značka Hermès v roce 1981. Pojmenovala je podle herečky Jane Birkinové. Birkinky se staly světoznámým symbolem mezi kabelkami. Jsou to luxusní a elegantní kabelky, do které ženy uloží plno svých drobností, bez kterých neudělají ani krok

Aktovky

Aktovky jsou tašky typického obdélníkového tvaru, které si pamatujeme z dřívějších dob a které jsou populární i dnes. Aktovky nosíme díky dlouhému popruhu přes rameno, díky malým uchám v ruce i zavěšené na paži. Aktovky budí dojem manažerského vzezření, ale nosit se mohou kamkoli.

Bowlingové tašky

Bowlingové tašky se nechávají inspirovat tímto sportem, nicméně bowlingové tašky na bowling nenoste. Bowling bags jsou stylové tašky nošené na předloktí, které doplňují outfit žen.

Kabelky se zapínáním na zip

Aby se to nevysypalo.

Z čeho všeho může být vyrobena dámská kabelka?

Napadla vás někdy otázka, z čeho všeho se můžou vyrobit dámské kabelky? Asi ano; především v okamžiku, kdy stará kabelka dosluhuje a vy vybíráte novou. Člověk se tomu až podiví, co je všechno možné použít za materiál na „obyčejnou“ kabelku. Připravila jsem přehled kabelek, které jsou vyrobené z různých materiálů. Dala jsem jich dohromady minimálně deset. Podívejte se na ně se mnou!

10+ různých materiálů, ze kterých se vyrábí kabelky pro ženy

Vědět, jaký materiál byl použitý na výrobu té které kabelky, je důležité zvláště pro to, aby nám kabelka vydržela co nejdéle zachovalá, udržovaná, čistá, vzhledově bez chybičky. Jinými slovy předtím, než si pořídíme kabelku, je dobré ujasnit si, kam a jak často budeme kabelku nosit, a podle toho vybírat i materiál.

Ke každodennímu nošení se hodí taška z pevnějšího materiálu. Např. kabelka z usně je pevná, pružná a značně odolná, lépe se udržuje a zbavuje nečistot než kabelka z kožešiny. Kabela ze syntetického lakovaného materiálu je v deštivém počasí praktičtější než taška vyrobená z textilu apod.

Materiály, které se používají k výrobě kabelek, se dělí na přírodní a umělé. U každého konkrétního materiálu si popíšeme jeho charakteristické znaky.

Kabelky z kůže

Kůže je laický výraz. Odborně se kůži říká useň. Useň je vyčiněná kožka zvířat, zbavená při činění vlasu. Usně jakožto přírodní materiály se používají nejen k výrobě kožené galanterie a doplňků, ale také oděvů a obuvi. Vlastnostmi pravé kůže jsou vysoká odolnost vůči nárazům a oděrům, pevnost (kožená kabelka drží svůj tvar, nezdeformuje se), pružnost, snadná údržba.

Malá nebo velká kožená kabelka, pánská kožená taška, dámská kožená taštička se zvířecím vzorem, barevná semišová kabela, kožená kabelka v aktovkovém stylu nebo třeba kožená crossbody kabelka, to všechno jsou kabelky, které mají jedno společné, a tím je kvalitní materiál, z kterého jsou vyrobeny. Oním zmiňovaným materiálem je pravá kůže. Kožené kabelky, tašky a jiná příruční zavazadla jsou vyhledávaným zbožím jak pro kvalitní, pevný a odolný materiál, tak pro své dobré zpracování, elegantní, jemný a simply design. Kožená kabelka ženy zaujme nejen luxusním materiálem, ale také výrazným detailem, kterého si všimneme na první pohled (tím mohou být třásně, spony, kamínky, zvláštně umístěné zipy, nastavitelné popruhy apod.).

Kožené kabelky se od ostatních kabelek liší v použitém materiálu, z kterého jsou ušity. Kožené kabelky jsou vyrobeny z pevného, odolného, kvalitního a luxusního materiálu, kterým není nic jiného než kůže. Dámské kožené kabelky patří k nadčasovým záležitostem, nevyjdou totiž nikdy z módy (a budete-li o ně dobře pečovat, vydrží vám i několik let). Kožená kabelka může být provedena v mnoha střizích a velikostech (malé kabelky, crossbody kabelky, kožené shoppery aj.) a také v mnoha barevných variacích. Z barev dominují přírodní tóny (hnědá, okrová, ořechová, karamelová apod.), ale výjimkou nejsou ani vínové, červené či žluté odstíny. Klasikou zůstává černá kožená kabelka, která se hodí k většině outfitům.

Kožešinové kabelky

Kožešina je také přírodní materiál, který se vyznačuje vysokými užitnými vlastnostmi. Jedná se o vyčiněnou kožku zvířat, která se nosí vlasem navrch. Kožešinová kabelka vypadá krásně, nicméně příliš praktická není. Pokud zvlhne, ihned to ucítíte. Špatně se udržuje, zato je velmi roztomilá, hebká a příjemná na dotek.

Textilní kabelky

Textilní kabelky jsou vyrobeny z přírodních textilních materiálů, jako jsou bavlna, biobavlna, plsť (netkaná textilie, která jakýmkoliv namočením ztrácí původní tvar), samet (typ tkaniny, který může být bavlněný, nebo syntetický), plyš (sametová tkanina), flauš (jedná se o tkaninu z příze, která může, ale nemusí být vlněná, se zdrsněným povrchem), džínovina (polyesterová džínovina, nebo bavlněná tkanina – liší se vlastnostmi).

Kabelky z koženky

Přírodní koženka je textilie postříkaná syntetickou hmotou, která se má tvářit jako kůže. Takováto koženka, kterou v některých zemích prohlašují za kůži, někde dokonce za tzv. recyklovanou kůži, má daleko horší fyzikální a chemické vlastnosti než skutečná useň. Mnohdy není na první pohled rozeznatelné, co je useň a co je koženka. To se pozná až po pár nošeních, kdy kabelka začne popraskávat, rychle se ničit. Navíc koženka nepropouští vzduch, není prodyšná a je uzavřená, což po pár týdnech nošení může být při otevření kabelky znát :)

Kabelky ze syntetických materiálů

Syntetické materiály mají jednu výhodu, a to že jsou cenově dostupné, nicméně tu nevýhodu, že nejsou eco-friendly, tedy v přírodě jsou velmi obtížně rozložitelné.

Mezi syntetické materiály řadíme polyester (polymerový syntetický materiál, který je nenáročný na údržbu) nebo nylon (polyamid, který je pevný a pružný).

Kabelky ze syntetické kůže

Syntetická kůže, jinak řečeno umělá či eko kůže (často označovaná jako 100% polyuretan), je v dnešní době velmi moderní materiál. Svým složením se naprosto odlišuje od pravé kůže, nicméně jinými vlastnostmi, prodyšností a odolností, se jí velmi podobá. Navíc na první pohled je od usně nerozeznatelná. Nevýhodou eko kůže je, že oproti usni není dostatečně odolná proti oděru, a tím má nižší životnost.

Gumové kabelky

Na výrobu kabelek se užívají i gumové materiály. Guma je materiál, jenž se používá k výrobě bot do vody, gumáků, gumových balerín apod. Gumové kabelky se dobře čistí a udržují. Výhodou je, že nepraskají, neošoupou se, nevýhodou může být to, že v ruce kloužou, pokud máme zpocené ruce.

Plastové kabelky

Trendem dnešní doby jsou plastové kabelky pestrobarevné i průhledné. Krásný design vás naprosto ohromí, s jednou věcí však musíte počítat dopředu, než si průhlednou plastovou kabelku pořídíte: pokud nejste vyloženě ten typ na pořádek, který má i v kabelce vše úhledně uklizené, kabelku určitě nekupujte. Kolemjdoucího může omráčit pohled do vaší průhledné kabelky, v které je takový binec, až z toho zrak přechází :)

Lakované kabelky

Useň, ekokůže či koženka mohou být doplněny lesklým nátěrem. Lakované kabelky vypadají elegantně. Vhodné jsou pro ženy společenské, emancipované, sebevědomé a cílevědomé.

Lakovaná kabelka je spojena s pocitem exkluzivity a luxusu. Dominantním prvkem na lesklé kabelce tvoří lak, který svým leskem oslňuje kolemjdoucí. Lakovaná kabelka patří k nepřehlédnutelným elegantním a luxusním dámským doplňkům.

Lakovaná může být celá plocha kabelky, ale také pouze její jednotlivé detaily (kapsy, mašle, vystupující vzory apod.).

Netradiční je také barevné zpracování lakovaných kabelek, kromě jednobarevných lesklých kabelek existují také dvoj- i vícebarevné lakované kabelky.

Kabelky z recyklovaných materiálů

Recyklovaný materiál představuje materiál, který byl znovu zpracován ze zhodnoceného (znovuzískaného) materiálu ve výrobním procesu a zapracovaný do konečného výrobku. Na kabelce můžete najít třeba obaly od sušenek, bonbonů, chipsů, mýdel, nanuků, čokolád apod.

Kabelka s provazovými držadly

Kabelka s provazovými držadly je rarita mezi dámskými kabelkami. Není vyrobena z kůže či z koženky, nýbrž z pružného, omyvatelného, odolného gumového materiálu. S takovou gumovou kabelkou s držadly vám proto nehrozí, že si kabelku protrhnete, někde zadrhnete, ošoupete, obijete a jinak nevratně poškodíte. Pokud tašku s provazovými držadly, která jsou vyrobená z běžného plastu (polypropylenu), někde ušpiníte, lehce ji omyjete.

Gumová kabelka s provazovými držadly hýří pestrými a sytými barvami (oranžová, vínová, modrá, žlutá, zelená), ale nezapomíná ani na klasické barvy, jako jsou bílá, šedá a černá.

Na rozdíl od ostatních kabelek mají dámské kabelky s provazovými držadly tu výhodu, že lze dovnitř plastové tašky pořídit plátěnou vložku, kterou je možné prát.

Inspirace

Psaníčka

Obrázek ke článku Psaníčka
Kabelky

Jsou příležitosti, kdy je lepší si s sebou vzít jen nějakou menší kabelku. Psaníčko. Třeba na ples. Nebo do divadla. A kdy ještě přijdou vhod malé kabelky a psaníčka?

Velká kabelka

Velké kabelky patří k vyhledávaným dámským módním doplňkům. Je to zvláště pro jejich praktickou stránku, tedy že do velkých kabelek se vejde velké množství věcí, které ženy nosí u sebe. Velká kabelka však také vypadá velmi elegantně, a pokud je opatřena nějakým tím zvláštním detailem navíc (jako je třeba mašle, třásně, korálky, krajkové vsadky, velké výrazné kapsy, nevšední barva, kombinace materiálů aj.), pak u žen vyhrává na celé čáře. Velké kabelky jsou nadčasové záležitosti, které jsou stále v módě.

Kabelka v outlet nabídce

Pokud hledáte obchod nebo eshop, který prodává levné kabelky, a pokud budete mít trochu toho štěstíčka, nemusíte narazit vždy pouze na laciné a zároveň bohužel také lacině vypadající zboží. Levné totiž nemusí být synonymem pro nekvalitní, nezajímavé nebo neznačkové. Existuje řada obchodů, které se specializují na výprodeje značkového zboží. Kvalitní značková kabelka od americké módní značky Guess nebo od Replay za outlet cenu vás může velmi mile překvapit a vykouzlit vám úsměv na tváři, takříkajíc od ucha k uchu.

Navíc levně nemusíte koupit pouze zboží, které se doprodává, poslední kusy kabelek a oblečení ve výprodeji. Prodejci často nabízejí zboží také v různých akcích. A ty je dobré sledovat a pokud taková nabídka nastane, akci využít, oblečení nebo třeba zmiňovanou kabelku v této akci koupit, a ušetřit tak někdy i tisícikoruny.

aktualizovano 20. 09. 2022 Facebook icoE-mail ico