Spánková deprivace: Nebezpečí, které podceňujeme
Spánková deprivace je stav, kdy se člověku dlouhodobě nedostává dostatek spánku nebo kvalitního odpočinku. Spánková deprivace je vážný problém, který v moderní společnosti postihuje miliony lidí po celém světě. Přestože se může zdát, že nedostatek spánku je jen malá nepříjemnost, může mít vážné důsledky pro naše zdraví a pohodu. Pojďme se podívat na projevy spánkové deprivace, možná zdravotní rizika a také na to, jaké existují možnosti prevence.
Projevy spánkové deprivace
Podle různých studií trpí nedostatkem spánku přibližně 30-40 % dospělé populace. Nejčastěji jsou postiženi lidé pracující na směny a lidé s náročným zaměstnáním, rodiče malých dětí, studenti a v neposlední řadě jedinci s poruchami spánku.
Mezi projevy spánkové deprivace se mohou vyskytnout např. únava a ospalost během dne, zhoršená koncentrace a pozornost, podrážděnost a emoční nestabilita, zpomalené reakce, problémy s krátkodobou pamětí nebo zhoršené rozhodovací schopnosti.
Zdravotní rizika a prevence
Dlouhodobá spánková deprivace může mít velmi negativní vliv na naše zdraví. Výčet rizik je velmi dlouhý: Může dojít k oslabení imunitního systému, ke zvýšení rizika kardiovaskulárních onemocnění nebo cukrovky, k hormonální nerovnováze, k poruchám metabolismu, ke zvýšení tělesné hmotnosti, k depresím a k celkovému zhoršení mentálního zdraví.
Abychom předcházeli spánkové deprivaci je třeba preventivně dodržovat určité zásady. Zejména je nutné dodržovat pravidelný spánkový režim, se kterým souvisí vytvoření klidného prostředí, které je vhodné ke spánku. Délka spánku je u každého do značné míry individuální. Obecně platí, že dospělý člověk v produktivním věku by měl spát přibližně 7 až 9 hodin za den (noc). Pokud tedy spíte méně než 7 hodin, jste spánkově deprivovaní. Děti a mladiství by měli spát ještě více: miminka spánkem stráví klidně 15 hodin denně, školáci kolem 10, 11 hodin.
Rozhodně před spaním také omezte používání elektronických zařízení - čili nedívejte se bezprostředně před spaním více než je nezbytné na displej mobilu, počítače, tabletu ale ani na televizi. Před spaním se vyhněte také kofeinu a alkoholu. A pokud vám „nejde zabrat“ vyzkoušejte různé relaxační techniky. A přes den mějte dostatek pohybu a vhodnou (zdravou) stravu.