Co znamená být „woke“. Je to pozitivní označení, nebo urážka?
Termín woke můžeme doslova přeložit jako „probuzený“ (z anglického minulého času slovesa wake, probudit se). Ve významu, který v poslední době hýbe světem, se ale lépe hodí jiný ekvivalent, slovo „uvědomělý“. Protože smyslem woke je prezentovat uvědomělý pohled na určité společenské otázky. Ve zkratce slovo woke používáme k označení pro korektní přístup k rasovým, sociálním a menšinovým tématům.
Slovo „woke“ se v tomto významu začalo používat v USA mezi afroameričany. Původně se objevovalo ve spojení „stay woke!“ („zůstaňte bdělí!“), které vyzývalo lidi, aby si dávali pozor na rasovou nespravedlnost. Aby byli bdělí (probuzení) a aktivně upozorňovali na porušování práv určitých skupin obyvatelstva.
Zpočátku šlo tedy o důležitou výzvu k uvědomění si rasových nespravedlností, postupem času se význam tohoto slova rozšířil a dnes zahrnuje mnohem více oblastí než jen rasovou diskriminaci.
„Být woke“ dnes znamená být citlivý k různým společenským problémům jako je boj proti rasismu, podpora rovných práv pro LGBTQ+ komunitu, upozorňování na genderové nerovnosti (tedy nerovnosti mezi muži a ženami), sexismus nebo snaha o řešení sociálních nespravedlností.
V určitých subkulturách nebo celých regionech myšlenka „woke“ zdomácněla natolik, že již se dokonce začalo hovořit rovnou o kultuře woke (woke culture). Tato kultura probuzení, kultura uvědomění či kultura sociální spravedlnosti se snaží prosazovat uvědomělý přístup k nerovnostem a bourat různá tabu. Jejich (dobře míněná) snaha někdy přerůstá až do takových rozměrů, které souhrnně můžeme označit jako kulturu rušení.
Kontroverze termínu „woke“
Zajímavé je, že slovo woke vyvolává ve společnosti docela velké emoce a často rozděluje lidi podle jejich pohledu na svět, což má za následek dokonce to, že lidé slovo woke používají s protichůdných vyzněním.
Pro lidi s liberálním či levicovým smýšlením je „být woke“ pozitivní termín, který znamená pokrok a otevřenost. Z tohoto pohledu lidé, kteří „jsou woke“, chtějí překonávat staré stereotypy, „měnit společnost k lepšímu“ a usilují o spravedlnost pro všechny.
Naopak konzervativně či pravicově orientovaní lidé v termínu woke často vidí přehnanou snahu být politicky korektní nebo nesmyslné usilování o změny, které jdou proti zájmům konzervativně smýšlející společnosti. Proto slovo woke používají de facto jako urážku.
Co je to „woke“ - příklad
Pokud bych měl vysvětlit dítěti, co to znamená „woke“, resp. „být woke“, mohl bych použít tento příměr:
Představ si, můj milý synu, že by sis všiml, že někdo je na dětském hřišti sám, protože ostatní se s ním nechtějí kamarádit. A ty by sis toho nejen všiml, ale také by sis uvědomil, že se s ním nechtějí kamarádit proto, protože je jiný, protože vypadá jinak, třeba je to asiat a všude kolem jsou děti středoevropského vzezření. „Woke“ je tedy jako když si uvědomíš, že to není fér. Uvědomíš si, že bys měl něco udělat pro to, aby všichni na hřišti mohli mít kamarády. Uvědomíš si, že by se všichni měli cítit dobře.
(Tím, že jsem v tomto příkladu použil „syna“ a nikoli „dceru“, jsem se snad nedopustil ničeho proti „woke“. Rozhodně to nebylo mým záměrem.)
Shrnutí
Ve slově „woke“ je skryto uvědomění si toho, že ne všichni mají stejné možnosti a že na některé lidi je nahlíženo méně spravedlivě jen kvůli tomu, jak vypadají, odkud jsou nebo co mají rádi. Lidé, kteří „jsou woke“, se snaží tyto nerovnosti vidět a něco s nimi dělat.
Woke je tedy komplexní pojem, který ukazuje, jak se společnost snaží být vnímavější k problémům různých skupin lidí. A přestože někdy vyvolává kontroverze, ve svém základu jde o snahu udělat svět spravedlivější a vstřícnější.