Small talk: Jak z tlachání o ničem vyždímat maximum
Asi to také znáte. Náhodou potkáte člověka, kterého příliš moc dobře neznáte, např. jedete spolu ve výtahu nebo se na firemním večírku u chlebíčků setkáte s člověkem z jiného oddělení, a v duchu si říkáte, že by se slušelo něco říct, prohodit pár slov. Navázat konverzaci, ale ne zase příliš, aby z toho nebylo kvandání na celý den. A tak intuitivně začnete něco, čemu se říká small talk.
Small talk je termín, který označuje lehkou, neformální konverzaci na nenáročná témata. Odehrává se mezi lidmi, kteří se (prozatím) dobře neznají. Obvykle se small talk praktikuje na začátku nebo během přestávek formálního setkání, např. jednání, obchodní schůzky. Small talk zaznívá při společenských událostech jako jsou večírky či recepce. A určitě tento způsob konverzace uplatníte také při neformálním „potkání se“, např. ve výtahu, ve frontě na cokoliv, na rodičovské schůzce apod.
Small talk pomáhá překonat počáteční napětí a jde o poměrně účinný způsob, jak „prolomit ledy“ a posunout vzájemnou konverzaci na „další úroveň“. Umožňuje lidem začít konverzaci na neutrální půdě, aniž by hned přecházeli k osobním nebo složitým tématům. Dále pomáhá vyplnit „ticho“, které může být nepříjemné nebo trapné. A také slouží jako most mezi jednotlivými částmi delšího rozhovoru nebo setkání.
Hlavním účelem small talk tedy není sdělit zásadní informace nebo hluboké myšlenky, ale navodit přátelskou atmosféru nebo jednoduše řečeno projevit zdvořilost. Small talk ukazuje, že jste přátelští a otevření komunikaci. Takže i když small talk může působit povrchně, je to dobrý způsob, jak ukázat zájem a vytvořit příjemnou atmosféru.
Témata na small talk
Typickým tématem pro small talk je počasí. Bavit se o aktuálním, minulém nebo budoucím počasí je sice téma naprosto nudné a bez nápadu, ale na 100 procent to funguje. Mimo obligátního počasí můžete zavést řeč na témata jako jsou cestování, trávení volného času, koníčky (hobby), obecné aktuální společenské události, na kterém panuje všeobecná shoda, a další neškodné otázky typu: „Ty chlebíčky jsou výborné. Co na ně říkáte?“, „Na Hlavní byla zase zácpa, málem jsem to sem nestihl. Jakou jste měl cestu vy?“, „Už jste navštívila tu novou kavárnu na rohu?“, „Plánujete něco na víkend?“.
Při volbě témat pro small talk buďte kreativní, neboť díky small talk můžete odhalit společné zájmy nebo témata, na kterých lze stavět další konverzaci.
Shrnutí
Small talk rozhodně není jen tlachání o ničem. I když na první „poslech“ může „znít“ jako prázdná konverzace, plní small talk několik důležitých funkcí, zejména v mezilidské komunikaci a sociálních vztazích.
Small talk pomáhá vytvořit vztah mezi lidmi, kteří se neznají. Usnadňuje přechod k hlubší konverzaci (ono „prolomení ledů“). V některých kulturách je dokonce považován za nezbytnou část komunikace.
Zkušený člověk využívá small talk strategicky – nejen k navázání kontaktu, ale i k tomu, aby pochopil, jaké téma je pro druhého zajímavé nebo důležité. Což jsou informace, které dovedou otevírat „zavřené brány“ a které se tedy vždycky dají chytře využít, třeba ve vlastní prospěch.