Preppy styl

Preppy styl
Preppy styl je styl inspirovaný vysokoškolskými uniformami, ale také sportovním oblečením na golf či jachting.
2 min. čtení

V jedné ze svých oddechových chvilek (kterých momentálně není mnoho), kdy si listuji módními časopisy a očima hltám nové modely a originální ošacení našich i světových celebrit, jsem narazila na pojem preppy styl (možno i preppie styl). A protože jsem marně přemýšlela, co by to tak mohlo být, a outfit tohoto stylu mě na první pohled zaujal, snažila jsem se o tomto stylu dozvědět co nejvíc.

A jak jste na tom se znalostmi preppy stylu vy? Už jste se s tímto pojmem někdy setkali? A jak se vám líbí? Pokud Vám tento pojem nic neříká, čtěte dále a dozvíte se víc.

Co je preppy styl?

Preppy styl je styl inspirovaný vysokoškolskými uniformami, ale také i sportovním oblečením na golf či jachting a pochází ze Spojených států z období 50. let 20. století.

Slovem preppy (z angličtiny, preparatory = připravený) se původně označovali studenti tzv. Prepatory schools. Tito žáci pocházeli z vyšší společenské vrstvy a připravovali se na některou z prestižních (a co si budeme povídat, i velmi drahých) amerických univerzit.

Postupem času se tohle označení začalo používat pro mnohem větší počet lidí. Z preppy se stal jak životní, tak módní styl. Jedná se o pohodlnou módu, o elegantní a zároveň ležérní typ odívání, který je v současnosti velmi oblíbený.

Základní prvky preppy stylu

Základními prvky tohoto stylu jsou saka ozdobená kapesníčkem, košile, trička pola, úzké rovné kalhoty či sukně se sklady a nadkolenky či podkolenky, balerínky, oxfordky (dámské polobotky v pánském stylu) či mokasíny.

Košile

Košile je základ tohoto „školního“ outfitu. Košile dělá preppy styl preppy stylem. Je jedno, jestli bude mít dlouhý, nebo krátký rukáv. Jestli je jednobarevná či vícebarevná, bez vzorů či se vzory, proužkovaná či károvaná.

Trička polo

Díky límečku vypadáte i v tričku elegantně. Skvěle se hodí pod svetřík.

Sako

Ke školním uniformám neodmyslitelně patří saka, ukazují vaši připravenost. Jsou elegantní a navíc praktická (není v nich zima). Volte takovou barvu, která bude dobře ladit se sukní (či kalhotami) a košilí.

Svetr

Nemáte-li sako, nic se neděje. Ke školnímu looku se bude dobře hodit i svetřík. Ten může být s véčkovým či kulatým výstřihem na knoflíčky nebo úplně bez zapínání, oblékaný přes hlavu.

Sukně

Sukně se sklady je další velmi důležitou částí outfitu. Kdo si nemůže dovolit sukni, dobrou alternativou jsou kalhoty chinos (bavlněné kalhoty), které je možné kombinovat s dalšími kousky tohoto ležérního šatníku.

Boty

Svému outfitu musíte přizpůsobit i boty. Nejlepší volbou budou dámské polobotky v pánském stylu (oxfordky), mokasíny nebo baleriny.

Doplňky

A určitě nezapomeňte na doplňky. K outfitu napodobujícímu školní uniformu si můžete vzít např. kravatu. A sukni můžete doladit např. punčochami, nadkolenkami či podkolenkami.