Hippie styl

Hippie styl
Květinové hnutí ovlivnilo celou řadu uměleckých oblastí – hudební, filmovou, výtvarnou, literární; a našllo si své místo také v módě.
2 min. čtení

Co je to hippie styl?

Hnutí hippies neboli Květinové hnutí vzniklo v 60. letech 20. století ve Spojených státech amerických. Členové tohoto hnutí vyznávali hodnoty jako svoboda, mír, láska, přátelství a byli označováni jako „děti květin“. Sdružovali se v komunách či skupinách a snažili se dát najevo svůj nesouhlas s konzumní společností. Zastávali názor, že člověk si má svůj život užít, ne se honit za penězi. Tato potřeba se v dnešní době dostává do ostrého kontrastu s naším hektickým životním tempem, a právě proto se hippie styl dere do popředí a znovu se ocitá v centru zájmu.

Odkaz hnutí hippies najdeme také v dnešní módě, v podobě hippie stylu.

Hippie jako životní styl

Hippie jakožto životní styl ovlivnil celou řadu uměleckých oblastí – hudební, filmovou, výtvarnou, literární, a dokonce si našel své místo v módním světě.

Charakteristické prvky

Hlavními charakteristickými znaky typickými pro hippie styl jsou převážně etno (africké a indiánské motivy) a květinové vzory na barevném, volném, rozevlátém a pohodlném oblečení, krajky, vrstvení oblečení (jednobarevné tričko s dlouhým rukávem, na to delší batikovaná tunika a na závěr krátká bundička, mikina do pasu). Oblečení dominují batikované kousky (batika je technika barvení, která u nás byla oblíbená v 90. letech) a jejich střídání může symbolizovat momentální duševní rozpoložení.

Z účesů převažují rozpuštěné vlasy, ozdobené háčkovanými květinami, textilními čelenkami, křiklavými šátky či korálky. Oděvy jsou doplněny velkým množstvím náramků a řetízků, dřevěnými korálky, šátky uvázanými v pase. Obličej ozvláštní kulaté brýle, tzv. lenonky, které se neustále ve vlnách vrací. Nejtypičtějším letním obutím jsou kristusky (sandále s pásky) a přes rameno se nosí žebradla, tedy kabelky vyrobené z tkaniny nebo háčkované, pestrobarevné či zdobené květinovými vzory a motivy. Z oblečení převažují zvonové džíny, které mají neopominutelnou vlastnost, že vyvolávají efekt dlouhých nohou), kaskádovité sukně, dlouhé šaty nebo naopak minišaty.

Návrat do módy

Hippies styl vnáší do módy hravost a radost, představuje svobodu, uvolněnost a přirozenost. Jeho snahou je, abyste se cítili pohodlně, to je pro něj prioritou číslo jedna. A proto se tato móda neustále vrací, protože nesvazuje, neomezuje žádnými pravidly, striktně po nás nic nevyžaduje. Naopak značí volnost, radost ze života, oduševnělost a dopřává svobodu kreativitě. Právem lze hippie styl považovat za nesmrtelný módní styl.