Hipsterský styl

Hipsterský styl
Jak se obléká hipster? Kdo je to hipster? Jak se projevuje hipsterský styl v módě.
11 min. čtení

Hned na úvod musí padnout otázka, co to vlastně je hipster styl, protože mnoha lidem pojem hipster a jakýsi hipsterský styl vůbec nic neříká. Co to tedy je a jak se pozná styl hipsterů? Pár slov o tom napíšu v úvodu. Poté se podíváme podrobněji na hipsterský outfit a pokusíme se obléknout se jako hipster. A na závěr přidám pár slov o historii této subkultury a celého hipsterského „hnutí“.

Hipster

Co to je hipsterský styl? Zjednodušeně řečeno je to taková ta móda pro elegantní fousaté chlápky s košatým účesem, co rádi jezdí na starých kolech bez přehazovačky. Jsou oblečení v módním saku, nebo tedy často také v saku, které bylo módní před půl stoletím. Pod sakem často „vystrkuje svoje kostičky“ kostkovaná flanelová košile, pruhované triko nebo tričko s geekovským obrázkem, zpravidla motivem z nějakého kultovního televizního seriálu. Hipsteři rádi nosí barevné úzké kalhoty s kšandami. Úzké nohavice kalhot s oblibou kombinují s trendy lakýrkami s červenými tkaničkami, ale vyskytuje se i druh hipsterů, kteří nepohrdnou ani obyčejnými značkovými plátěnými keckami. Hipstři se typicky projevují také velice atypickými ponožkami, které hýří barvami a vzory.

Těžko si představit hipstera bez iPhonu, laptopu od Apple nebo alespoň nejnovějšího špičkového chytrého telefonu, který je zrovna in. Ale technologické klenoty s logem nakousnutého jablíčka hrají jednoznačně prim. Pokud má hipster umělecké sklony, nosí na rameni starou otlučenou zrcadlovku po dědovi. Nutností je vlastnit ručně šitou kvalitní koženou brašnu. Nebo alespoň potrhle vypadající retro batoh. Vzhledem k pro ekologickému postoji hipsterů je vhodné mít po ruce plátěnou tašku. Nejlépe s nějakým cool obrázkem, třeba s obrázkem trojúhelníku.

Shrnuto: Hipsterský styl je velice rozmanitý a plný nápadů. Retro prvky se zde hravě snoubí s posledními technologickými novinkami. Oblečení hipstera někdy budí dojem, jako by bylo pořízeno ve výprodeji a opravdu často ze secondhandu také pochází. Ovšem vždy se jedná o kvalitní značkové kusy. Jen pečlivě vybírané kousky dávají outfitu hipstera tu správnou patinu, duši. Hipsterský styl nejvíce sluší sebevědomým veselým chlapíkům s umělecko technicistními sklony, nezávislými postoji, vírou v očistnou sílu přírody, ekologickým smýšlením a se selským zdravým rozumem (kterýžto taktéž rádi vystavují na obdiv).

Outfit pro hipstera

Po tomto teoretickém úvodu si pojďme nějakého toho hipstera obléknout do reálného oblečení, které se dá pořídit třeba v eshopu na internetu. Budeme vybírat oblečení, které se hodí spíše pro muže; vlastně skoro výhradně jde o výběr pánské módy, dámy nechť prominou, hipstery zkrátka častěji bývají muži. Nicméně ani ženy nepřijdou úplně zkrátka: o hipsterkách (pozor neplést s hysterkami!) se trochu rozepíšu ke konci tohoto článku v části outfit pro ženy hipsterky.

Trička pro hipstery

Logo supermana na prsou, proužky jako na triku pro námořníka, hypnotické ornamenty jako na mundúru indického prince, retro nápisy a retro provedení, zkrátka design, který na první pohled upoutá a nepustí. Triko pro hipstera je jako bilboard u silnice: správný hipster na tričku nosí svou „mesič“ a šíří ji jako jezuita svou víru. Tak až potkáte vousatého chlápka, který má na tričku postavičku z dětského animovaného seriálu, tak se ničemu nedivte – naopak si buďte jistí, že zaručeně jde o seriál kultovní, vždyť ho na svém tričku propaguje hipster. A pokud se ptáte, jaká je typická barva hipsterských triček, abyste si jedno takové také koupili, tak se zaměřte třeba na nějaké černé, bílé nebo barevné ;).

Kalhoty pro hipstery

Hipsterké kalhoty mají zpravidla úzké nohavice, které odepínají kotníky a směrem ke stehnu nohu také nepustí ze svého sevření, jen v pase bývají v případě tlustších hipsterů velkorysejší. Z hlediska střihu milují hipsteři chino kalhoty. Samozřejmě že musí být fit slim. Nutno podotknout, že ale také existují zase trochu jiní hipsteři, kteří se nebrání vzít si na sebe místo noblesních textilních kalhot s úzkými nohavicemi prachobyčejné džíny nebo manšestráky. Těžko říct, která z těchto dvou protichůdných poloh je více hipsterská.

V každém případě do každých kalhot patří pásek. I těch hipsterských. Hipster si vybírá kvalitní pásky z kůže a má rád hezké kovové spony.

A také miluje barevné kalhoty, a proto má ve svém šatníku celé portfólio různě barevných kalhot. Hipster své kalhoty volí nejčastěji v barvě modré, oranžové, khaki, zelené, ale v zásadě dává přednost barvám pastelovým, tj. výraznějším. Čili hipsterský styl se vyžívá v barevných kalhotách

Košile pro hipstery

„Vidlácké “ kostičky, ale na druhé straně také nažehlené nóbl límečky. Hipsterova košile, to jsou dva extrémy. Striktní elegance a proti tomu jakési grunge či westernové opojení kostkovanými plandavými košilemi. Rozhalená košile, pod které vykukuje super geekovské triko. Hipster své košile kupuje, když pominu místní secondhand, na internetu v eshopech s módou.

Sako pro hipstera

Hipster bez saka je poloviční hipster – a to si každý skalní hipster sakra moc dobře uvědomuje. Hipsterské sako může být nové a pořízené v luxusním obchodě, ale také nemusí. Opět zde narážíme na tu typickou hipsterskou dvojakost, interně to nazývám luxusní vagus, samozřejmě míněno v nadsázce. Každý správný, hipstersky smýšlející týpek totiž dobře ví, že i taková stará dědova (nebo tátová) skříň může skrývat spousty parádních pokladů a krásná saka, i když z minulého století, bývají mezi nimi. A bývají to opravdu perly. Kvalita, která se dnes už nevidí. Střih, který se dnes už zase nosí. Prostě náramně použitelná hipsterská saka. A když vymetač starých skříní bude mít nadto i trocha toho štěstíčka, narazí možná na sako od nějakého vyhlášeného krejčího nebo tradiční módní značky.

Svetry pro hipstery

Pletený svetr s obrázkem jelena, decentní svetrová vestička s výstřihem do véčka, vytahaný oversized svetr s obrovskými dřevěnými knoflíky, proužkovaný pulover, barevný kostkovaný svetr nebo tlustý huňatý rolák jako na výpravu do Himalájí. Co svetr pro hipstera, to originál. Kreativitě se meze nekladou. Různorodost zaujme. Čím originálnější doplnění hipsterského outfitu, tím lépe.

Hipsterské kabáty a bundy

Na kostkované sako kostkovaný kabát, aby hipsterovi bylo pěkně teploučko. Kabát pro hipstera volte nejlépe vlněný, kabát z ovčí vlny bude ten pravý. Bát se nemusíte ani trocha extravagance, červený kabát hezky upoutá pozornost, a tím splní také svou sekundární úlohu.

Boty pro hipstery

Decentní, ale luxusně vypadající naleštěné polobotky, ale i značkové tenisky nebo dokonce outdoroové boty. Jako ve všem i v položce hipsterská obuv je potřeba rozlišovat, o jakého hipstera jde. Jestli o elegána nebo estéta s rozervanou duší. Lakovanou obuv nebo hipsterské tenisky?

Ponožky pro hipstery

Do bot patří ponožky a ty hipsterské stojí za to. Není nic divného na tom, když má každá hipsterova ponožka jinou barvu. Není neobvyklé, že hipsterké ponožky zdobí prapodivné obrázky, vzory a motivy. V každém případě se musí nechat, že hipster nosívá ponožky, které bývají opravdu zábavné. Často bývají dokonce tak pozoruhodné, že na pouhém faktu, že hipster takové ponožky zrovna má na nohou, se dá s hipsterem na téma ponožky zapříst velmi dlouhý rozhovor. Pro tento případ si nastudujte okruhy příbuzných témat jako jsou: ekologická nezávadnost oblečení, fairtrade, udržitelnost zdrojů na planetě. Ano, pro nikoho na světě neplatí více než pro hipstera okřídlená pravda: ukaž mi jaké nosíš ponožky a já ti řeknu, jaký máš světonázor. A jaké mají hipsterké ponožky barvu? Mohou být třeba červené nebo jakékoliv jiné. A tak je to v hipster stylu se vším. Rozmanitost, která vytváří osobitý, stylově vymazlený outfit.

Módní doplňky pro hipstery

Už výše v totmo textu jsem naťukl, jaké stylové doplňky jsou pro hipstera typické. Zmínil jsem ipnone, prošívanou koženou aktovku či brašnu, ekologickou hadrovou tašku nebo kšandy. K tomuto výčtu je potřeba dodat ještě pár věcí. Určitě nesmíme zapomenout na brýle. Ať už půjde o sluneční brýle značky Ray Ban nebo klasické brýle, které nemusí být nutně dioptrické, ale rozhodně musí být výrazné, mohutné, plastové, čtvercové nebo legrační, resp. naprosto ujeté. Slušňácký vyznavač hipsterského stylu nosí pod krkem motýlka, případně nonšalantně uvázaný šátek nebo tak trochu olezlou retro kravatu po tátovi. K tomu motýlku: nebojte se experimentovat s materiálem, barvou ani velikostí. Dřevěný motýlek pod krkem sice překáží jako světlo v kinosále, a ještě k tomu odírá bradu, ale ten efekt! „No neké, ty máš vážně motýlka ze dřeva, jo?“ „Jasná páka a val bulvy taky na mé supr trupr dřevěné hodiny!“

A když tedy z jakéhokoliv popudu budete chtít svého kamaráda hipstera potěšit stylovým dárkem odpovídající jeho naturelu, vězte, že mezi typickými módními doplňky pro hipstery mají své pevné místo např. dřevěné motýlky.

Ženy hipsterky

Ale hipsterství v oblékání se netýká jen mužů. Hipsterský styl může oslovit také ženy. Spojuje je jedno: jsou to milovnice krajkových vestiček, sukní po mamince, šatiček jako vystřižených z filmů z padesátých nebo šedesátých let, triček z let sedmdesátých a vytahaných svetrů s prapodivnými vzory, infantilními motivy a ujetými obrázky.

Historie hipsterské subkultury

První vlna hipsterů vzešla z generace beatníků (Beat generation), jde tedy o padesátá léta dvacátého století a USA. Nynější pojetí se v našich končinách začalo formovat v devadesátých letech a z původním pojetím nemá již příliš společného. Více o tomto tématu se píše třeba zde. Co asi zůstalo stejné, je volnomyšlenkářské postoje, rozervané umělecké duše a typický styl oblékání.


Jak se obléká hipster?

Nedávno jsem byla svědkem toho, jak se dvě teenegerky baví o někom, kdo je hipster... Nejdřív jsem si myslela, že to má něco společného s hip-hopem, ale pak jsem usoudila, že to nejspíš nebude ono:-)

A protože jsem tento pojem zaslechla v poslední době už víckrát, dokonce se několikrát objevil i v mých oblíbených seriálech a filmech, a to ne zrovna v lichotivém světle (2 Broke Girls aj.), začala jsem se o něj zajímat.

Historie pojmu hipster

Hipster je subkulturní proud přinášející alternativní styl. Pojem hipster se začal objevovat v 60. letech 20. století v Americe.

Kdo je hipster?

Hipster je člověk, který se obléká a chová alternativně (odmítá pracovat v nadnárodních společnostech, neuznává hon za penězi, jsou mu cizí kravaťáci a lidé s hypotékami na krku, nejezdí auty ani městskou hromadnou dopravou, přepravují se na kolech). Poznávacím rysem je, že dělá věci tak, jak to není obvyklé. Co je příliš mainstreamové a komerční, to hipstera nezajímá. Určuje ho to, co poslouchá a čte. Zjednodušeně lze hipstery popsat tak, že se scházejí v kavárnách, čtou složitou literaturu, poslouchají alternativní hudbu, dívají se na alternativní filmy a obrážejí second handy. Tomu odpovídá i styl oblečení, které nemusí být podle nejnovějších trendů.

Jak se obléká hipster?

V řetězcích obchodů, jako je H & M, se objevují kolekce vyloženě cílené na skupinu lidí, kteří se cítí být hipstery. Charakteristické kousky oblečení jsou stará otrhaná saka, flanelové sukně, šátky přes vlasy, vlněné čelenky na hlavy, trika s nápisy, kostkované košile, úzké kalhoty, jeté kecky, klobouky, kulichy a výrazné brýle.

Úzké kalhoty

Z hipster stylu oblékání jsou úzké kalhoty tím nejdůležitějším prvkem. Nosí je jak chlapci, tak dívky, a když chlapci nemůžou sehnat chlapecké, pořídí si dívčí.

Brýle s obroučkami

Nezáleží na tom, zda dioptrické či sluneční, hlavně s velkými skly a výraznými černými obroučkami, nebo barevné s mřížkou.

Brašny přes rameno

Hipsteři nenosí batohy, bágly ani krosny, nosí specificky vypadající vintage tašky, ve kterých mají elektroniku značky Apple, knihy cool autorů, jako je Charles Bukowski, a vinyly nebo kinofilmový fotoaparát či papírový notes.

Co se píše o hipsters

Když jsem na netu studovala, co by to ten hipster mohl být, objevila jsem moře negativních výroků a komentářů právě o hipsterech. Na takové negativní reakce jsem narazila pouze u dvou stylů, o kterých jsem psala dříve: emo a barbie styl.

O hipsterech se píše, že se jim říká salonní intelektuálové. Když na ně prý narazíte na ulici, jejich zjevu se leknete a nejprve si pomyslíte, že jsou to bezdomovci. Bývají obvykle tak vyhublí, že už jen svými těly vyvolávají ambivalentní pocity znechucenosti a lítosti. Toto má svůj původ v jejich potravě. Salonní intelektuálové se stravují výhradně vegetariánsky či vegansky. Složení jídelníčku občas demonstrují i vytetováním slova VEGAN na viditelné místo. Asi aby v jejich stylové fair trade kavárně věděli, že pijí výhradně sojové latté. Veškeré potraviny, které hipsteři pozřou, jsou výhradně bio či organic. A vzhledem k tomu, že hipsteři už všechny svoje prachy utratili za vintage hadry a Apple produkty, často trpí hlady a zácpou.

Podle jiných jsou hipsteři považováni za vývojové stadium emo. Jenže tihle jsou prý moc bojácní na to, aby se řezali. I přes absenci řezných ran na zápěstí hipsterům ovšem budoucnost věštit nelze. Na základě nastřelených upnutých džín jsou varlata salonních intelektuálů přehřátá a k tomu zdeformovaná, tudíž jsou neplodní. A hipsterky narvané v příšerných legínách jsou natolik asexuální bytosti, že na ně nikdo kromě impotentních hipsterů nevleze, takže v klidu. Rozmnožovat se nebudou a nakonec pomalu změní šatník, slovník i playlist v iTunes.

Hm, tak já jsem ještě na žádného „pravého“ hipstera na ulici ani v kavárně nenarazila. A co vy?