Boho-chic styl

Boho-chic styl
Outfit pro bohémy. Boho-chic styl je dámská móda, která kombinuje prvky bohémského a hippie stylu.
2 min. čtení

Co si vybavíte, když se řekne boho-chic styl? Boží styl? Božský styl? Jste opravdu blízko..., i když boho-chic styl nemá s bohem nic společného. Boho-chic styl je dámský styl oblékání, který kombinuje prvky bohémského a hippie stylu. Dnes je stále oblíbenější, a to nejen u celebrit. Začal se prosazovat v 60. letech 20. století, v 90. letech ve světě zaznamenal boom, stejně jako v letech 2004–2005.

Dnes by se mohlo zdát, že zájem o něj upadl, ale opět se vynořuje a určuje módní trendy. Přední světoví návrháři ho zařazují do svých kolekcí a boho-chic modely předvádějí jejich modelky na přehlídkových molech.

Co znamená pojem boho-chic

Zkratka boho vznikla od slova bohém. Bohém je člověk, který žije nekonformním životním stylem. Bohémové byli známí svým osobitým postojem k politice (většinou společensky liberálním až anarchistickým), otevřeností k předmanželskému sexu, bujarým společenským životem a všeobecným užívání života „plnými doušky“.

Slovo bohém se začalo používat ve Francii v 19. století, kdy se mladí umělci začali masově stěhovat do sousedství Romů (francouzsky: Bohémiens), o kterých se ve Francii tvrdilo, že přišli z Bohemie, tedy z Čech. Stejně tak slovo chic pochází z 19. století z francouzštiny a znamená přívlastky stylový, elegantní.  

Důvod, proč je boho-chic styl tolik oblíbený

Boho-chic je velmi jednoduchý styl, který je vhodný na procházky, festival, víkendový výlet i daleké cesty. Inspiruje se hlavně folklórem a etnickými motivy a zachovává si svoji jedinečnost.

Základem stylu je volnost a vzdušnost materiálu – tedy, aby oblečení na člověku nebylo upnuté. Díky tomu patří tento styl mezi ty pohodlnější a celkově i vyhledávanější.

Typické znaky boho-chic stylu

Typickými znaky boho-chic modelů jsou plandavé, pytlové sukně (zejména dlouhé bílé) nebo šaty s květinovými vzory a barevnými textiliemi, chlupaté vesty, pletené a vytahané cardigany, vyšívané tuniky, bundy do pasu, kovbojské boty.

Výjimkou nejsou ani legíny. Základ tvoří pestrá směsice různých potisků a vzorů. A samozřejmě nesmí chybět doplňky: šály, šátky, náramky, přívěsky a klobouky. K outfitu vždy patří alespoň jeden šperk, který ho nejen obohatí, ale také rozzáří. Klasikou je nošení velkých náhrdelníků s korály nebo s mořskými mušlemi či s knoflíky, náramky nebo velké kruhové či peříčkové náušnice.

Za kolik se prodávají boho-chic modely

Jednou z největších výhod boho-chic modelů je fakt, že se prodávají za levné ceny. Toto stylové oblékání je i v České republice cenově dostupné. Zakoupit lze na různých výprodejích, v bazarech, ve slevách v internetových i kamenných obchodech.