Grunge styl
Co je to grunge styl?
V dnešní době existuje spoustu módních stylů, kterými člověk takříkajíc „žije“. Mnohdy není jednoduché se v nich vyznat a orientovat, a to byl jeden z důvodů, proč jsem se rozhodla, že budu do této rubriky pravidelně přispívat svými poznatky. Nejde mi o nějaké vyhrazené škatulkování, spíše o to, jak od sebe jednotlivé styly rozlišit, popř. dozvědět se něco nového.
Dneska se podíváme na grunge styl.
Grunge styl
Grunge vznikl v USA ve městě Seattle v druhé polovině 80. let a vrcholu dosahoval v první polovině 90. let. Nejprve to byl životní styl, z něhož se postupem času vyvinul např. hudební styl. Grunge v hudbě lze považovat za podžánr alternativního rocku. Texty se zabývají tématy jako špatné mezilidské vztahy, úpadek kultury a společnosti, odpor vůči komerci.
Co je to grunge
Grunge v překladu znamená ušmudlaný, špinavý, roztrhaný, rozdrbaný a jakožto životní styl měl představovat módní antistyl. Ten se však během pár let proměnil v celosvětovou popkulturní hysterii. Grungeové šílenství ukončila sebevražda průkopníka grunge stylu – Kurta Cobaina (pro ty, kterým jméno nic neříká, i když si nemyslím, že vás je hodně, je to zpěvák kultovní skupiny Nirvana). Dnes se grunge styl znovu vrací na výsluní a zaplňuje přehlídková mola.
Když jsem zjišťovala informace dostupné o tomto stylu, došlo mi, že není neobvyklé, když se mezi sebou styly mísí a prolínají. V stylu grunge najdeme prvky streetové, hiphopové a urban módy.
Co je typické pro grunge oblečení
K typickému stylu oblékání v grunge stylu patří flanelová kostkovaná košile uvázaná do pasu, rozdrbané džíny a punčochy, martensky či conversky (tenisky nejlépe roztrhané), plandavé šortky, roztrhaná trička, volná saka, úzké džíny (slimky), mikiny s kapucemi, široké křiklavé pásky, čepice a klobouky.
Mottem tohoto módního (nemódního) stylu je: žádná pravidla, více volnosti. Tento styl oblékání nabízí unikátní a bizarní design pro odvážné jedince, kteří rádi kombinují, experimentují a je jim jedno, co si o jejich oblečení myslí druzí. Cílem jejich snažení není se předvádět ani na sebe upozorňovat, jen snaha se odlišit od konzumního proudu a dát najevo svůj postoj.
Kde sehnat grunge oblečení
Nejčastěji je lze zakoupit v second handech, bazarech s oblečením nebo na blešácích. Ale dnes je možné koupit grunge módní kousky přímo také v obchodech s oblečením, což je sice v protikladu k ideji tohoto stylu, která se od začátku vyznačovala rebelstvím, nekonvenčností, snažila se bojovat proti eleganci a uhlazenosti, proti kterým se ostře vyhranila, nicméně v dnešní době je normální sehnat cokoli a kdekoli.
Jak zkombinovat jednotlivé kousky oblečení
Nejlépe je obléknout si kostkovanou flanelku či roztržené tričko a mikinu alespoň o číslo větší, nasoukat se do legín, rozdrbaných punčoch, nebo úzkých džín, přes které natáhnete třeba krátkou širokou sukni, k tomu si obout martensky či conversky. Nebojte se vyzkoušet a zkombinovat zdánlivě nesourodé kousky oblečení. Takže klidně si vezměte na hlavu klobouk a tričko či mikinu si nezapomeňte přepásat širokým kanárkově žlutým páskem s cvoky a lebkami. Buďte odvážní, jděte do toho a nestyďte se za svůj postoj a názor.