Army styl v módě

Army styl v módě
Muži si ze světových válek nedonesly jen šrámy na těle, pahýly místo končetin a psychickou ujmu, ale také army styl oblékání.
11 min. čtení

Maskáčové šaty, kapsáčové kalhoty, khaki bunda, zelené triko nebo tílko, kabát s výložkami, těžké boty s mohutnou podrážkou nebo typický vojenský svetr. Army styl je běžnou součástí městské módy. Ale určitě není důvod k obavám, nejde o předzvěst hrozivé války. Outfit v army stylu je populární mezi muži i ženami nejen pro svůj stylový vzhled, ale neméně také díky vlastnostem, které nabízí, což z něj dělá pohodlné a velmi praktické oblečení.

Co je to army styl

Army styl nebo také military móda či vojenská móda je označení pro módní styl, který čerpá inspiraci v oblečení, které bylo původně vyvinuto pro vojenské účely. Military kolekce nečerpají inspiraci pouze z celkového vzhledu vojenského oblečení, ale zaměřují se především na různé funkční prvky, typické detaily, vylepšení a vychytávky, které s oblečením pro vojáky bezprostředně souvisí.

Může to být například využití různých detailů propůjčených z uniforem jako jsou nárameníky, klopy, dvouřadé zapínání, řetízky, výrazné knoflíky, kovové prvky jako cvočky, hroty nebo cedulky, výšivky, nášivky, často velké množství kapes nejrůznějších velikostí, mosazné ozdoby, plisované materiály a obecně věci, které mají patinu a vypadají trochu obnošené, jako by opravdu prošly válkou. Velmi oblíbené jsou maskáčové vzory a obecně kamufláže. Tento typ vzoru se v buticích někdy označuje slůvkem camo, což je odvozeno z anglického slova camouflage (maskování, kamufláž).

Outfit inspirovaný army stylem se nosí celoročně. Módní návrháři je často zařazují hlavně do svých podzimních kolekcí.

Někdy se rozlišuje mezi řekněme jakýmsi hard core army (military) stylem a módou s prvky army stylu, kdy jsou vojenské prvky zakomponovány do běžné pánské a dámské „civilní“ módy. Rozdíl je na první pohled patrný v intenzitě, jak moc je váš outfit seskládán z vojenského oblečení. Jestli máte na sobě jen jednu věc s army vzhledem, nebo doslova vypadáte jako voják na manévrech. S tím souvisí i otázka: jak army styl nosit.

Jak nosit army outfit

Záleží, jaký chcete navodit výsledný dojem. Pokud se vyloženě nechystáte na maškarní ples převlečení za vojáka či vojačku, je nejlépe kousky oblečení v army stylu kombinovat s běžným oblečením. Nejčastější rady zní: zbytečně svůj outfit nepřeplácat tak, že od spodního prádla, přes top, kalhoty boty až po kabát bude vše vyvedeno ve vojenském stylu. Doporučuje se střídmost, protože jen v kontrastu běžného oblečení a kousků oblečení v army stylu, army styl nejlépe vynikne. V opačném případě budete obtížně odlišitelní od příslušníka armády – a nebudete vypadat stylizovaně, nýbrž uniformovaně.

Kam vyrazit v oblečení v army stylu

Oblečení s prvky army stylu je vhodné pro běžné každodenní nošení. Stylově se hodí na výlet do přírody, ale také třeba na rockový koncert. Velmi si ho oblíbili rybáři, když vyrazí na ryby, nebo lovci na svých výpravách po lesích. Běžně ho nosí trampové. Outfit v military stylu můžete využít při nejrůznější outdoorové aktivitě.

Barvy military stylu

Typickou barvou army stylu je khaki. Mezi základní barvy, které se uplatňují v army stylu, dále rozhodně patří zelená, především tmavší odstíny zelené, žlutá, zejména písková, hořčicová, a hnědá se všemi svými odstíny. V o něco menší míře pak také okrová, béžová, oranžová, zlatá, stříbrná, šedá, olivová, šedozelená. Shrnuto: jedná se tedy o přírodní, ne příliš výrazné barvy. Ale své uplatnění najde i modrá barva, pokud se jedná o módu inspirovanou vojenským námořnictvem, tedy navy styl.

Inspirace v módě

Některé věci, které původně vzešly z military světa, se staly běžnou součástí každodenního života, takže jejich souvislost s vojenským prostředím nás dnes už ani nenapadne. Tak například základem dnešního pánského obleku je tradiční vojenská uniforma.

Pánské náramkové hodinky se prosadily namísto tradičních kapesních kvůli nutnosti rychlé časové synchronizace na bojišti za první světové války. A kouknout na zápěstí je zkrátka rychlejší než lovit hodinky z kapsy.

Tomu, že jsou knoflíky na pánském saku na pravé straně, také vděčíme vojákům. Protože díky takto vymyšlenému zapínání se dala snáze tasit šavle. Tedy, alespoň v případě praváků.

Dámský outfit v army stylu

Nejdříve se podíváme na dámský outfit v army stylu. Nabídka pro pány bude následovat později, teď se zaměříme na ženy, vlastně dámský šatník. Pokud tedy máte ráda vojenský styl oblékání, ukážu vám, z jakých kousků oblečení svůj outfit můžete složit, aby vypadal stylově.

Můj výběr určitě nebude jedině možný. Možná se vám může líbit trochu něco jiného z military stylu. Ale nechceme tady přeci rozpoutat válku, byť by šlo pouze o válku na přehlídkovém molu. Chceme se nechat inspirovat vojenskou módou. A o to v módě jde především.

Typické pro dámskou módu inspirovanou military stylem jsou pánské prvky v dámské módě a upravené pánské střihy.

Dámské army topy, bundy a kabáty

Vojenské prvky se v běžné civilní módě velmi často objevují na bundách a kabátek. Týká se to také bundiček a kabátů pro ženy. Mezi military bundy pro ženy jsem v tomto přehledu zařadil i kabáty a vesty, protože vzhledově mívají k sobě dost blízko nejen co se týče barvy a typických vojenských prvků, ale také co se týče střihu. Často není snadné rozeznat, jestli jde o bundu, kabát nebo parku.

Tento typ oblečení má snad každá žena ve svém šatníku, aniž by musela být velikou příznivkyní military stylu. Dámské army topy se výborně kombinují s běžnými džínami, ale hodí se také k sukním nebo šortkám. Své využití najdou při nejrůznějších sportovních aktivitách. Stejně tak jsou vhodné na běžné nošení po městě.

Existuje několik druhů oblečení, jako například trika, košile nebo tílka, které můžeme souhrnně označit jako dámský army top. Nejběžnější jsou asi maskovaná nebo khaki trika a nátělníky.

Army svetry a mikiny pro ženy se vyznačují volnějšími střihy. Oblíbené jsou širší výstřihy i roláky. Mezi barvami jednoznačně převládá khaki a různé odstíny zelené.

Dámské šaty, sukně a kabáty v army stylu

Dámské šaty a vojenská uniforma jsou na první pohled protiklady. Vždyť ani uniforma, kterou nosí ženy vojákyně, zdaleka nepřipomíná elegantní dámské šatičky.

Přesto však i vzhled a střih běžným dámských šatiček může být ovlivněn army stylem. A dokonce se to netýká jen dámských šatů.

Také byste chtěli vidět vojačky mašírovat v takovémto outfitu? Ve službě si tyto army kousky asi neobléknout, ale kdo ví, co nosí v civilu?

Myslím, že já už vím.

Maskáčové kalhoty, kraťasy s kapsami, pohodlné khaki tepláky. Mezi dámskými military kalhotami se najdou kalhoty i kraťasy.

Dámské military boty

Asi nejlepším příkladem dámské stylizované vojenské obuvi jsou boty od značky Dr. Martens. Kromě tohoto výrobce se ale v této oblastní realizuje řada dalších výrobců bot. Množství výrobců dámské military obuvi odpovídá také neméně početná skupina typů bot, které lze vyprodukovat s prvky army stylu. Ať už jde o kotníkové boty, tenisky, kozačky nebo třeba holínky. Na první pohled je zřejmé, že svou military kolekci bot má ve svém portfoliu řada značek.

Typické pro vojenský styl jsou vysoké pevné šněrovací boty nebo těžká kotníková obuv s přezkami. Do této kategorie můžeme zařadit boty, které se někdy prodávají pod označeními kanady, biker boots, combat shoes. Kromě pevných vyšších bot jsou mezi ženami oblíbené ale i třeba khaki tenisky s kovovou aplikací, tenisky na platformě s maskáčovým vzorem apod.

Pánský outfit v army stylu

Většina mužů někdy ve svém životě chtěla být vojáky. Bojovat za správnou věc a zvítězit. Většinou se tyto touhy vážou na dětství, alespoň v dobách míru, kdy není „poptávka po hrdinech“ tak naléhavá. V mnoha mužích ale tyto pro někoho romantické představy, dobrodružná povaha a zájem o vojenskou techniku a vojenství vůbec přetrvává do dospělých let. Proto je pánské oblečení v army stylu často žádaným zbožím.

Ale asi to nejdůležitější co pány přitahuje k vojenskému oblečení je ona povaha lovce, která dřímá ve většině mužů. Jo a tím pádem to má určitě co do činění s hormony…

Pánská trika

Kdo ho nemá, patrně nemá v sobě malého zasněného kluka, ani srdce superhrdiny. Pánské army triko s typicky maskovaným vzorem a pod ním vypracované mužné tělo. Tak si to aspoň řada mužů představuje, navzdory tomu, že realita bývá odlišná. Že tělo bývá vypracované jen tam, co je břicho, a rozhodně nejde o žádný pekáč buchet, o žádný snový six pack.

Pánské army boty

V prvé řadě klasické kanady. Ale často bývají nahrazovány stylovějšími martenskami. Pánské army boty by měly být kožené, vyšší, pevné, šněrovací nebo na přezky a s mohutnou podrážkou. Jako pánská obuv v army stylu je ale často prezentována stylizovaná bota, jako je například tenisky, která tu vojenskou připomíná jen např. maskáčovým vzorem, ale určitě ne užitnými vlastnostmi, které se původně, a v dobách války stále, od vojenské obuvi požadovaly. Není to chyba. Army styl je především módní záležitost, praktická účelovost se řeší teprve až v druhé rovině. A řekněme si upřímně: tenisky jsou na běžné chození mnohem pohodlnější než těžké vysoké kožené boty.

Pánské army bundy

Ramenní vycpávky, aby byla zvýrazněná ramena, maskovaný vzhled nebo černá či hnědá kůže, zvýrazněné zapínání, kožešinový límec nebo celtová kapuce… pánská bunda v army stylu. A k tomu na očích sluneční brýle pro piloty.

Obecně můžeme rozlišit tyto hlavní typy vojenských či pseudovojenských bund:

  1. Bundy pro piloty, letecké bundy. Tedy krátké kožené bundy do pasu s kožešinovým límcem. Délka do pasu byla volena z důvodu toho, aby se letec mohl v kabině snáze hýbat. Znáte to, ten pocit šneka v ulitě, když si v zimě přisednete kabát a máte se hýbat. A jak se v něm obtížně řídí třeba auto. Kožešinový límec pak sloužil jako ochrana proti větru.
  2. Dlouhé vojenské bundy či parky. Ty se svým střihem hodně blíží spíše ke kabátům. Je to samozřejmě proto, že vznikly z původních vojenských kabátů. Bývají z tuhé pevné látky a oplývají skvělými užitnými vlastnostmi co se týče odolnosti a trvanlivosti. Proto bývají mezi muži velmi oblíbené.
  3. Bombery. O bomberech se podrobněji rozepíšu níže.

Pánské bombery

Bunda zvaná bomber bývá neodmyslitelně spjaté s hnutím skinheads, ale málokdo ví, že tento typ bundy je mnohem starší než toto hnutí. Původně byly tyto bundy ušité pro letce, konkrétně členy posádek bombardérů. Odtud také název této bundy. Podobně jako u kožené letecké bundy je i délka bomberu přizpůsobena tomu, aby se v ní dalo snadno hýbat a pracovat. Konkrétně nakládat bomby do letadla.

Dnes je uplatnění bundy zvané bomber mnohem širší, a to nejen z pohledu módy a módních stylů.

Pánské army kalhoty a kraťasy

Maskáčové kapsáče. Kraťasy nebo kalhoty, ale také tepláky, respektive celé teplákové soupravy. Nabídka je široká a nepřeberná. Vojenské kalhoty nebo kapsáčové kraťasy pro muže jsou povinnou výbavou na výlet do lesa, na grilování nebo na kempování. Velké množství kapes je praktická vlastnost. Maskovaný vzor záležitost vysoce stylová. Přitom často nemusí jít o poněkud fádní klasickou kamufláž v zelených barvách. Velmi oblíbené jsou camo kalhoty v různých odstínech šedé.

Pánské army svetry a mikiny

Maskáčová mikina s kapucí. Zelený pletený svetr s výložkami nebo typickou náprsní kapsičkou. Vlastně jde o běžné mužské oblečení, které se hodí stejně dobře na každodenní nošení do práce nebo po městě, na procházku po lese nebo jako součást stylového outfitu na táboření. A přitom inspirace army stylem je neoddiskutovatelná.

Pánské army spodní prádlo

Pánské spodní prádlo, tedy trenýrky, boxerky nebo slipy patří mezi oblíbené dárky, které muži občas dostávají. Jako stylový dárek z tohoto sortimentu je pak možné zvolit některé kousky v barvách vojenských a stylu vojenském. To stejné jako pro trenýrky v army stylu platí pro ponožky, tedy army ponožky. Maskované ponožky jsou hit.

Vojenské čepice a army kšiltovky

Pokrývka hlavy je pro vojáka naprostou samozřejmostí. Pro vyznavače módního stylu, který čerpá z armádního prostředí, stejně tak. Vybrat si lze z různě stylizovaných čepic a kšiltovek.

Než o klasické vojenské čepice jde v módě spíše o napodobování vojenského vzhledu. Mezi vojenské čapky jsem zařadil i různé khaki nebo maskované klobouky.

Co to je army kšiltovka? Může to být maskáčová kšiltovka, nejlépe taková, která svým válcovitým tvarem připomíná polní čepici s kšiltem. V tomto smyslu by mohlo jít také o stylově upravený vojenský baret.

Tašky, batohy a doplňky v military stylu

I ten, kdo netuší vůbec nic o existenci jakéhosi army stylu v módě, je možná nevědomky sám majitelem jednoho typického vojenského doplňku: vojenského batohu.

Mezi bezmeznou řadou různých stylových vojenských doplňků má své pevné postavení vojenský řetízek na krk s identifikační známkou, tzv. psí známka. Jde o stříbrný nebo ocelový řetízek s obdelníkovou vojenskou známkou z chirurgické oceli nebo ze stříbra, na které jsou vyraženy informace o svém majiteli. Je to velmi oblíbený módní doplněk.

Zapomínat nemůžeme ani na typické vojenské pásky, ať už jde o pevný kožený pásek s mohutnou sponou nebo pružný textilní, kšandy nebo řemínky na ruku.

Zažít válku je vždy otřesný zážitek, každá bitva, i ta, kde udatní muži bojují za dobrou věc, s sebou nese především negativa. Bylo tomu tak vždy a vždy tomu tak bude. Ale každý rub má i svůj líc. Muži si ze světových válek nedonesly jen šrámy na těle, zranění, pahýly místo končetin, jizvy a psychickou ujmu. Ale přinesli si s sebou také nový styl v oblékání. Jasně, že to jsou nesouměřitelné věci, ale i tak. Život jde dál. Tak proč se na věci nedívat z té lepší, užitečnější stránky.