Retro a vintage styl

Retro a vintage styl
Retro a vintage styl v oblékání. Jaký je rozdíl mezi vintage stylem a retro outfitem? Retro vzory, které se znovu vrací do módy.
5 min. čtení

Co je to retro styl a co vintage styl

Za retro v módě můžeme považovat veškeré oblečení, boty a módní doplňky, které vznikaly od padesátých po devadesátá léta dvacátého století a které mají živé ohlasy a přirozené uplatnění i v současnosti, ale přitom jsou pro dobu svého původního vzniku charakteristické. Retro je módní styl, který využívá to nejlepší z módy z časů předešlých. Své typické oblečení nosili lidé v padesátých, šedesátých, sedmdesátých, osmdesátých i devadesátých letech. Retro a vintage nabízí celou škálu módních prvků, kterými si můžete ozvláštnit svůj současný outfit. Retro je tedy především zábava a radost z módy, oblékání a kombinování různých kousků oblečení v různých stylech napříč časem.

Jaký je rozdíl mezi vintage stylem a retrem?

Možná se ptáte, jaký je rozdíl mezi retrem a vintage stylem. Hranice není úplně jednoznačná. Obecně se dá říci, že retro je něco z dřívější doby, něco starého a vintage je retro, co si drží opravdu vysokou kvalitu.

V současné době všude kolem sebe slýchávám pojem „vintage“. Ať už se podívám do katalogu s nábytkem, do vitrín obchodů s oblečením nebo navštívím prodejnu s módními doplňky, všude se to hemží slovem vintage: Skříň ve vintage duchu, vintage halenka nebo náušnice vintage.

To byl důvod, proč jsem se rozhodla napsat svůj dnešní příspěvek. Ten je určen pro všechny, kteří se chtějí dozvědět, co to ten vintage styl vlastně je.

Co je to vintage?

Vintage styl je označení (nejen) pro módu, která se vyznačuje tím, že může být původní (vzniklá po roce 1920), popř. z této dřívější módy čerpá. Slovo vintage znamená v překladu „výběrový“ či „historický“, proto se tento druh módy vyznačuje recyklací starých materiálů, střihů a doplňků. Kousky oblečení mají nádech starobylosti. Vintage se inspiruje zaniklými módními styly a je velmi podobný retro módě.

Vintage vs. retro

Hranice mezi retro stylem a vintage stylem se leckdy stírá. Ani odborníci nejsou ve svém názoru jednotní. Jedni vintage považují za podkategorii retro stylu, jiní uvádějí, že se tyto dva styly v lecčems odlišují, ačkoli si jsou oba styly velmi podobné. Já jsem se dočetla, jak od sebe vintage a retro krásně rozeznat. Vše, co je původní, má nádech luxusu, duši a bude vypadat stylově za všech okolností, nebo vzniklo v období let 1920–1960, je vintage. Co vzniklo po roce 1960 je retro.

Jak poznat vintage oblečení

Mohlo by se zdát, že vintage kousky oblečení má každý z nás doma – určitě se vám někde na dně šatní skříně válí staré omšelé šaty, kalhoty nebo svetr. Ale nenechte se zmást. Vintage oblečení musí mít styl, nádech historie a musí vypadat luxusně – i po těch letech, co se na něj prášilo ve skříni.

Opravdové vintage poklady jsou právě zejména kousky luxusních značek z módních sezon dávno minulých. To znamená např. zachovalá kabelka nebo kostýmek od Gucci, Chanel, které byly ve své době velmi proslulé a kvalitně zpracované, o čemž svědčí i to, že se dochovaly dodnes. Pojem vintage v České republice není moc zažitý, jeho význam znají spíše země, kde se více zajímají o módu, jako je Francie nebo Anglie, kde je tento styl velmi populární a lze tam najít více obchůdků zaměřujících se na tuto dnes již netypickou módu. V České republice je to tedy něco nového, ale i u nás je možné objevit vintage kousky v obchodech velkých nákupních center.

Jak vintage nosit

Není žádoucí zvolit celý outfit v tomto stylu, protože by to postrádalo kýžený efekt a oblečení jako celek by totálně zaniklo (navíc byste působily značně přeplácaně). Ideální je vzít jeden vintage kousek a sladit k němu běžné a méně nápadné oblečení a doladit outfit několika vintage doplňky (šátek do vlasů, výrazné náušnice, výrazný náhrdelník nebo jen boty). Tak budete krásně sladěné a vyhnete se pocitu, že jste to kapánek přehnaly.

Kde sehnat vintage modely

Abyste sehnaly perfektní vintage kousky, není třeba navštěvovat předražené obchody a butiky s nejnovějšími trendy a modely. Inspirací vám může být např. babiččin šatník nebo třeba second hand, kde se dají sehnat a objevit originální věcičky:)

Retro vzory, které se znovu vrací do módy

Slyšeli jste už někdy o vzoru pepito či vzoru dogtooth? A říká vám něco kohoutí stopa nebo rybí kostra? Pokud ne, tak právě vám je určen tento článek. Ani já jsem se s těmito odbornými pojmy donedávna nesetkala. Jenže jsem zjistila, že jsou trendem dnešní doby, a protože jsem nechtěla vypadat jako módní neznaboh, chtěla jsem se o těchto vzorech, které se znovu vrací do módy, dozvědět víc.

Nyní už vím, co tyto výrazy spojuje a v čem se naopak odlišují. Pokud vás toto téma zajímá, níže naleznete pár základních informací.

Společné prvky

Tyto v současné době velmi oblíbené retro vzory mají společné to, že dříve se vyskytovaly pouze černobílé či černošedé kombinace, dnes se barevnosti meze nekladou a barvy jsou nejen různé, ale i různě syté (červenobílá, zelenohnědá apod.). Dříve se vzory používaly jen na kostýmy, kalhoty, sukně, saka a pláště, dnes jsou jimi zdobeny i rukavice, šály, šátky, punčochy, boty a jiné módní doplňky (náramky, náušnice, čelenky).

Pepito

Pepito je nejznámější kostkovaný vzor. Střídá se kostka v světlejším odstínu s kostkou v tmavším odstínu. Velikost kostek je libovolná a nejčastější barva tkaniny je černobílá. Tento vzor frčí zvláště na vlnařských, bavlnářských a hedvábných tkaninách. Název je nejspíš odvozen od jména španělské tanečnice Pepity (Josefy de la Oliva), která tento vzor nosila, nebo také od španělského slova „pepitas“ čili tmavá bavlníková semena, která v bavlně výrazně vystupují a připomínají výraz tkaniny. Podobný vzor mají tkaniny s tzv. kohoutí stopou (neboli dogtooth). Rozdíl je v tom, že u kohoutí stopy jsou čtverce mírně pootočeny.

Kohoutí stopa neboli dogtooth či pied de poule

Kohoutí stopa (doslovný překlad z německého jazyka Hahnentritt) neboli dogtooth (ang. psí zuby) pochází z padesátých let a je stále oblíbená. Vzhledem k tomu, že se do módy vrací retro styl, stává se vyhledávaným módním artiklem, například punčochy dogtooth. Vzor je tvořen kombinací barevného a vazebního vzorování nebo i tiskem. Nejčastěji vzor nalezneme na vlnařské tkanině.

Rybí kostra

Tomuto vzoru se také říká stromkový, stromečkový, fiškret (z němč. Fischgrä) nebo stromkový kepr. Vzhled rybí kostry vzniká lomeným řádkováním, které je vytvořené lomenou keprovou vazbou různé šířky. Motiv se vyskytuje jak na vlnařských, tak i bavlnářských tkaninách.