Dress code

Dress code
Jak se obléknout, když na pozvánce stojí white tie, black tie, cutaway... aneb něco málo k dress code.
4 min. čtení

V probíhajícím období koktejlových večírků, plesů a jiných společenských akcí se vám může stát, že vám přijde pozvánka, na které bude napsáno, že na konkrétní oficiální událost je vyžadováno white tie, black tie, cutaway nebo další z výrazů pro společenské šaty či slavnostní oblečení.

Jenže co to znamená white tie, cocktail nebo dressy casual? 

Dress code

Termíny jako black tie, white tie, semi-formal apod. vycházejí z tzv. dress code. Zjednodušeně lze dress code popsat jako soubor nepsaných pravidel oblékání.

Black tie

Black tie/cravate tie/smoking (smoking), v USA tzv. tuxedo, je nejvyšší stupeň slavnostního oblečení. Nosí se na večerní slavnostní příležitosti, jako jsou např. plesy, do divadla apod. Pánové nosí smoking a černého motýlka (nikoli oblek s kravatou), ženy si ve většině případů oblékají dlouhé šaty, velkou večerní róbu. Nicméně, dnes už neporuší žádné normy, pokud si obleče i krátké šaty (tzv. koktejlky). Záleží na charakteru akce apod.

White tie

Pod pojmem white tie/cravate blanche se ukrývá frak. Ve výjimečných případech je frak předepsán na události jako galapremiéry, oficiální ceremoniály za účasti významných hostů, galaplesy, audience u prezidenta a svatby. Dnes je většinou nahrazen příjemnější variantou – smokingem, k tomu si muži musí obléci bílou košili, bílou vestu, bílého motýlka a černé lakýrky. Ženy si musí navléknout honosné společenské šaty, tedy dlouhou večerní róbu.

Cutaway

Cutaway neboli žaket představuje méně častý slavnostní denní společenský oděv. Dnes se objevuje již jen velmi výjimečně, převážně na svatbách. Jako doplněk slouží cylindr a hůl. Pro ženy termín znamená odění do dlouhé večerní róby.

Ultra-formal

Ultra-formal neboli velmi formální rovná se white tie. Opět jsou vyžadovány velice formální společenské šaty.

Formal dress

Formal dress neboli formální oblečení znamená černý, tmavý oblek. Obvykle platí stejná pravidla jako u black tie. Jedná se o nejběžnější večerní pánský oblek. Nosí se s kravatou na běžné společenské události. Ocitnete-li se však v kreativním prostředí, můžete svému outfitu trochu odlehčit – pánové mohou zvolit smoking pouze s černou košilí bez kravaty, pro přítomné dámy potom opět nesáhnou vedle, pokud zvolí koktejlky, dlouhé večerní společenské šaty či elegantní kostýmek, který je určen k večernímu nošení.

Creative black tie

Creative black tie předznamenává, že sice půjde o formální událost, tedy společenským šatům se nevyhnete, ale zároveň máte prostor k uplatnění své osobnosti, ale také žhavých módních trendů ve večerním oblečení.  Proto jsou-li v módě např. luxusní dlouhé úplety, nebudete vypadat nepatřičně v kvalitním a elegantním svetříku s dlouhou sukní. Pro pány je opět vhodný smoking, klasickou bílou košili ale můžete nahradit černou bez motýlku.

Semi-formal

Ze všech pravidel v oblékání do společnosti je semi-formal tím nejzrádnějším. Většinou to znamená, že velké večerní společenské šaty nebo smoking nejsou vhodné. Zde se musíte řídit časem, ve kterém se událost koná. Je-li začátek po 18. hodině, oblečte si koktejlové šaty a svého partnera navlékněte do tmavého obleku. Pokud vyrážíte dopoledne nebo odpoledne, připravte si vysoce elegantní kostýmek. Oblek pro pány nemusí být nutně tmavý.

Cocktail

V tomto případě se jedná o koktejlový večírek a podle něj pojmenované koktejlové šaty, pod čímž rozumíme elegantní krátké šaty z vytříbeného materiálu a elegantně zvolené doplňky v podobě lodiček na vysokém podpatku a malé kabelky. Muži si oblečou tmavý či černý oblek.

Dressy casual

Pojem dressy casual se překládá jako nedbalá elegance, ale nedbalá elegance v tomto případě neznamená džíny ani šortky! Organizátor vám chce naznačit, že bystě měli vypadat elegantně, ale s tou formálností to nemusíte přehánět. V praxi to znamená zajímavé šaty nebo kostýmek s rafinovanými detaily, jako je krajkový top nebo lesklé halenky. Můžete sáhnout také po saténu nebo sametu.

Na společenské oblečení mužů jsou kladeny větší nároky

Ženy mají obecně k oblékání do společnosti vřelejší vztah než muži. Důvodem může být to, že i ten nejpřísnější dress code nám nabízí větší prostor než našim protějškům. Když je například na pozvánce napsáno black tie, našemu partnerovi nezbude než vyrazit ve smokingu s černým motýlkem, my ale máme možnost pohrát si s doplňky, make-upem, dokonce i se samotnými šaty.

Nezapomínejme však na jednu podstatnou věc: nejdůležitější je umět šaty nosit a prodat je! I ta nejkrásnější žena s dokonalým make-upem a zajímavým účesem oblečená do luxusní a drahé róby může vypadat nevkusně, pokud neumí šaty nosit, pokud je neumí dát svému okolí patřičně na odiv.