Sluneční brýle

Elegantní sluneční brýle. Nebo raději sportovní antisun brejličky? A neříkají vám lidé, že se díváte přes růžové brýle? A co tyto? Ok?

Sluneční brýle jsou dle svého účelu ochranné brýle před ostrým slunečním světlem. Proti škodlivému slunečnímu záření bývají opatřeny UV filtrem. Sluneční brýle zastávají nepřehlédnutelné místo ale především v oblasti módy. Již od začátku minulého století patří mezi nejvýraznější módní doplňky, kterými se zkrášlují ženy, muži i děti. Spolu s proměnami módy také sluneční brýle podléhají módním trendům, mění se jejich tvar a materiály, které jsou použity na jejich výroby. V současné době existuje nepřeberné množství výrobců a značek slunečních brýlí. Pro každou módní vlnu, která v posledních sto letech přišla, jsou charakteristické určité typy slunečních brýlí.

Trendy ve slunečních brýlích

Jaké trendy ve stylu slunečních brýlí ovládly tento rok a zejména tedy letošní léto? Odpověď se dá snadno vyjádřit jedním trochu modifikovanou okřídlenou frází: „Retro, kam se podíváš!“ Přičemž retro styl se může být charakteristický jak pro elegantní sluneční brýle, tak pro ty až extravagantní. V tomto článku se zaměříme především na dámské sluneční brýle, muži bývají konzervativnější, a proto do módy pro ně trendy často vstupují pomaleji. Ženy ale rády jedou na aktuální módní vlně, pojďme se tedy podívat, jakážeto módní vlna se k nám letos dovalila.

Retro vstupuje do naši současnosti v tisících modifikacích. Výrobci slunečních brýlí si to uvědomují a styl snad každé značky slunečních brýlí na současném trhu je retrem nějak poznamenána, zdaleka nejde pouze o vyhraněné řady retro modelů slunečních brýlí. Zkrátka ať se vám to líbí, nebo ne, u kormidla je vintage styl, který spolu s trendy barvou námořnická modř a proužkovaným vzorem utvářejí v této sezoně atmosféru na zaoceánském parníku se jménem Móda, poeticky řečeno... Teď fakta, jak se tato skutečnost projevuje na vzhledu slunečních brýlí.

Cat eye glasses čili brýle kočičí oči

Hit letošní sezony (stejně jako loni).

Letošní sezonu budete na plážích i ve vyhřátých ulicích měst nejspíše vídávat kočičí oči. Pofrčí totiž sluneční brýle ve tvaru kočičích očí (tzv. cat eye glasses). Očnice brýlí mají kapkovitý tvar, který promění tvář své nositelky na divokou kočku.

Tento typ brýlí ve tvaru kočičího oka ale samozřejmě není v sortimentu slunečních brýlí žádnou novinkou. Na vrcholu oblíbenosti byly obroučky brýlí tohoto tvaru už v padesátých letech minulého století. Jejich znovu nalezená obliba v současné době, kterou značně pomohla zpropagovat Katy Perry, jen potvrzuje, že současné módě vládne retro styl.

Oproti původním brýlím ve stylu kočičích očí prošly ty aktuálně prodávané ale určitou modifikací. Obroučky jsou krapet tenčí, jsou požity lehčí materiály a odlišují se také v barevném provedení a použitých barevných vzorech.

Retro sluneční brýle

Stále větší oblibě se budou těšit také retro sluneční brýle. Klasický čtvercový tvar, větší rozměry, robustní plastové obroučky a spousty barev! Kromě univerzální černé barvy se budou objevovat pastelové barvy jako je červená, růžová, zelená, tyrkysová nebo žlutá.

Pro vyznavače hard core retro stylu výrobci slunečních brýlí přišli z modely, které napodobují kulaté brýle, které v šedesátých letech proslavil front man skupiny Beatles John Lennon (tzv. lennonky). Kulaté obroučky jsou ale určeny jen těm odvážnějším, kteří se nebojí vyčnívat z davu.

Barvy, vzory, zdobení slunečních brýlí

Ani slunečním brýlím se nevyhnul současný trend experimentování z různými dekorativními materiály a především s napodobováním těchto materiálů. Setkat se tak např. můžete z plastovými obroučky slunečních brýlí, které vypadají, jako by byly vyrobeny ze dřeva. In jsou také různé ozdobné kamínky a další dekorativní prvky a jakkoliv zdobené obroučky.

Barevná škála pro letošní rok je opravdu široká, pokud sáhnete po jakékoliv pastelové barvě, určitě se nespletete. Konzervativnější jedinci ale neprohloupí ani klasickou černou či volbou tmavých odstínů modré.

Jako obzvlášťňující prvek, který opět zažívá svou módní renesanci, je použití žíhání. Žíháním není zdobena pouze stranice brýlí, ale často celé obroučky, což do zančné míry koresponduje s módním používáním zvířecích motivů, neboť žíhání vzdáleně připomíná kůží divokých šelem.

V módě je retro styl, který ovlivnil design slunečních brýlí v užití rozmanitých geometrických tvarů, své příznivce ale stále také mají letecké sluneční brýle (které de facto jsou vlastně také retro, první modely jsou ze sedmdesátých let nebo dokonce ještě z dřívějška z období světové války).

Sluneční brýle Gionni

Stylové sluneční brýle značky Gionni jsou nejen skvělý módní doplněk, který vás ozvláštní nebo který dodá vašemu outfitu nádech dokonalého sladění, ale jsou také velmi praktické. Chrání vaše oči před pronikavým slunečním zářením jak v zimě (třeba na horách), tak v létě (třeba u moře). Jsou elegantní a ženy navíc chrání před vráskami (ve slunečních brýlích Gionni nemusí už mhouřit oči).

Sluneční brýle Quay

Sluneční brýle australské značky Quay mají to plus, že jsou označeny slovem unisex. Tudíž jedny sluneční brýle se hodí jak pro muže, tak pro ženy bez rozlišení, komu jsou prioritně určeny. Sluší tedy oběma pohlavím. Vybrat si lze brýle extravagatní a křiklavě barevné, stejně jako nenápadné klasiky, brýle s netradičním vzorem a designem, stejně jako brýle vhodné k elegantnímu oblečení. Brýle Quay jsou dodávány s textilním obalem, aby nedošlo k jejich poškození. A protože jsou vybaveny 100% UV ochranou proti všem typům záření, věřte, že v létě na ně nedáte dopustit.

Sluneční brýle Neff

Sluneční brýle kalifornské streetové značky Neff patří k stylovému doplňku každého, kdo vyznává streetovou módu. Brýle Neff jsou určeny jak mužům, tak ženám. Vybrat si lze z pestré nabídky barev a designů. Sluneční brýle Neff jsou buď klasické, nebo s polarizovanými skly. Chlubí se 400 UV ochranou, polykarbonovými skly a plastovými rámy. Součástí slunečních brýlí Neff je i ochranné pouzdro a také čisticí látka.

aktualizovano 20. 09. 2022 Facebook icoE-mail ico