Kalhoty

Ano, džíny, kalhoty ke kostýmku nebo kapsáče, ty zná každý. Ale co takhle chinos, cargo nebo capri? Vyznáte se „ve světě“ dámských a pánských kalhot?

Znáte kalhoty chino, slim, skinny nebo třeba cargo?

Znáte kalhoty chino, slim, skinny nebo třeba cargo? Říkají vám tyto výrazy vůbec něco? A co si pod nimi představíte? Možná si matně vybavíte, jak asi takové kalhoty vypadají, ale že by se o vás dalo říct, že se v nich orientujete opravdu dobře, to ani náhodou.

Jestli tedy nevíte přesně, co výrazy skinny, slim, cargo nebo chino kalhoty označují, a jste si vědomi toho, že v této módní oblasti máte opravdu mezery, pak se jí alespoň v krátkosti podíváme společně na zoubek.

Jako základní informaci je třeba uvést to, že kalhoty chino, slim, skinny nebo cargo patří v současné době k vysoce módním záležitostem. Abychom se v typech kalhot dobře vyznali, je třeba si je rozdělit do několika skupin podle určitých měřítek.

Střih kalhot

Tím základním měřítkem, podle kterého můžeme kalhoty dělit, je střih kalhot. Střihy dámských a pánských kalhot se můžou mírně lišit, ale základní typy střihů zůstávají přibližně stejné.

Podle příležitosti či místa, kam v kalhotech vyrážíte

Jaké kalhoty zvolíte, záleží na tom, kam se chystáte. Jiné kalhoty si vezmete na sport a jiné na chození doma či na pracovní schůzku nebo romantickou procházku. Podle okolností volíme:

Délka nohavic, výška pasu a sedu

Kalhoty mohou mít dlouhé nohavice, pak ale také nohavice kratší – osminkové kalhoty (končí u kolene), kalhoty s tříčtvrtečními nohavicemi (délka končí v půli lýtek), nebo nohavice krátké (různé kraťasy, šortky, bermudy) apod. Pas u kalhot může být klasický, snížený (bokové kalhoty) nebo zvýšený. Sed může být snížený, např. harémky, harémové kalhoty.

Po přečtení článku jste se dozvěděli, co to jsou skinny a slim kalhoty, cargo kalhoty nebo třeba chino (chinos) kalhoty. Nyní už vám tedy typy kalhot nedělají problém, a proto zaručeně rozkódujete, co to jsou např. capri kalhoty v harémovém stylu nebo jak vypadají např. slim chino kalhoty :-)

Dámské kalhoty

Říká se, že emancipace oblékla ženy do kalhot. A je to dobře. Dámské kalhoty se staly nepostradatelnou součástí každodenního dámského šatníku. Nošení kalhot je pohodlné a praktické. A díky originálním nápadům módních návrhářů a invencí značek, které se zaměřují na dámskou módu, se kalhoty pro ženy staly jedním z nejvíce oblíbeným a nejčastěji kupovaným artiklem dámského oblečení.

Dnes existuje celá řada druhů dámských kalhot, které se hodí k různým příležitostem. Na výběr je množství střihů, délek nohavic a barevných provedení. Od úzkých dámských slim fit kalhot až po např. široké turecké kalhoty.

Vedle dámských kalhot pro volný čas a běžné nošení si může žena pořídit elegantní společenské kalhoty, ale na druhé straně také sportovní kalhoty nebo pohodlné kalhoty na doma.

Pumpkové kalhoty, 3/4 kalhoty

Pumpkové kalhoty mají nohavice zakončené na gumu, manžetou, nápletem nebo podobným pružným lemem. Guma, manžeta či pružný lem na konci nohavice kalhoty dole zužují a obepínají kotník nebo lýtko.

Podle délky pumpkových kalhot si můžeme koupit pumpky v klasické dlouhé délce až po kotníky nebo 3/4 pumpkové kraťasy. Tříčtvrteční pumpky sahají přibližně do půli lýtek a nosí se především v létě za hezkého počasí nebo celoročně doma jako domácí kalhoty. Výborně se hodí také na sport, ať už jde o rekreační cyklistiku, běhání, aerobic nebo třeba nějaký kolektivní sport.

Pumpkové kalhoty se vyrábí ve variantě pro ženy i pro muže. Muži v pumpkách většinou ale venku nepotkáte, preferují totiž tento typ velmi pohodlných kalhot na nošení na doma. To ovšem zdaleka neplatí o ženách, které tyto pohodlné a zároveň velmi moderní lehké kalhoty dokáží trefně zkombinovat do velmi svěžího ležérního outfitu.

Co se týče střihu mohou být tyto kalhoty harémového střihu s níže posazeným sedlem nebo mohou mít klasický střih volnějších kalhot. V určitém ohledu mohou díky materiálu připomínat i legíny.

Pumpkové kalhoty se dají nosit dokonce i k lodičkám. a ne jen ke sportovněji laděné obuvi. Módní dámské pumpkové kalhoty nebývají pouze jednobarevné, ale osloví ženy různými neotřelými vzory (např. květinovými) a potisky.

Tříčtvrteční kalhoty nosí ženy i muži jako volnočasové pohodlné oblečení v teplých dnech. Některé modely dámských 3/4 kalhot navíc vynikají také svým sportovnějším charakterem a hodí se tak výborně na cvičení, běhání, do tělocvičny nebo také jako ultra pohodlné kalhoty na doma, takzvané pumpky. S tím souvisí materiál, ze kterého jsou tyto kraťasy se tříčtvrteční délkou vyrobené, přičemž převažuje buď přírodní bavlna, nebo pohodlné nemačkavé elastické materiály.

Jarní kalhoty, kalhoty na jaro

Dámské kalhoty na jaro mají mnohé společného s lehkými letními kalhotami, ale liší se především v délce nohavic, které bývají dlouhé jako u běžných kalhot (ne tedy tři čtvrteční apod.).

Typické pro jarní kalhoty je volný střih, pružné a dobře prodyšné látky, džínovina nebo jiné elastické materiály, které se snadné přizpůsobí postavě. Některé ženy si v poslední době oblíbily střih kalhot, který má tzv. snížený turecký sed, ale stejně tak se na tuto módní záležitost objevuje také kritika ve smyslu, že dámy se přeci do pytle oblékat nemají :).

Zda se vám kalhoty se sníženým tureckým sedem líbí, nebo ne, to nechám na každé z vás. Na jaře se ve větší míře objevuje oblečení s veselými vzory, ornamenty, obrázky a barevnými potisky. Také jarní kalhoty využívají tento trend, navíc se nebrání ani např. originálně vypadajícímu výšivkovému zdobení.

Jarní kalhoty si mohou koupit také muži, s těmi ženskými mají společný především ležérní styl, vzdušnost a přírodní barvy.

Letní kalhoty, kalhoty na léto

Teplé léto si vyžaduje adekvátní oblečení, ve kterým se budeme cítit pohodlně a příjemně i v pořádně horkém pařáku, jenže krátké sukně, šortky nebo letní šaty nejsou vždy pro každou příležitost vhodné. Na některá místa zkrátka raději vyrazíme v kalhotách.

A v létě jsou těmi nejlepšími dámskými kalhotami - jak jinak - letní kalhoty.

Letní kalhoty mají mnoho výhod. Na jedné straně je elegantní vzhled a decentní i odvážnější design založený na vzorek a abstraktních, zvířecích či tolik populárních květinových motivech.

Ale to nejdůležitější, čeho si na tomto typu kalhot ženy cení, je střih letních kalhot a látky a materiály, ze kterých jsou tyto kalhoty na léto ušité. Letní kalhoty jsou volné, lehké, plátěné, a tím také vzdušné.

V letních katalozích a kolekcích různých módních značek je nepřeberné množství různorodých modelů letních kalhot, které ženám a dívkám tolik sluší – a malou ukázku stylových dámských kalhot na letní sezónu jsme připravili i pro vás.

Kalhoty

Dámské kalhoty

Obrázek ke článku Dámské kalhoty
Kalhoty

Ano, džíny, kalhoty ke kostýmku nebo kapsáče, ty zná každý. Ale co takhle chinos, cargo nebo capri? Vyznáte se „ve světě“ dámských kalhot?

Džíny

Obrázek ke článku Džíny
Kalhoty

Džíny, rifle, denim kalhoty.

aktualizovano 20. 09. 2022 Facebook icoE-mail ico